Telemedicína v akviziční a rehabilitační fázi II.

Název projektu:

Telemedicína v akviziční a rehabilitační fázi II.

Evidenční č. smlouvy:

02791/2023/RRC

Příjemce dotace:

Doba realizace projektu:

1. března 2023 - 30. dubna 2025

Poskytovatel:

Moravskoslezský kraj

Řešitel na OU:

RNDr. Jan Novotný, Ph.D., doc. Ing. Petr Čermák, Ph.D.

Anotace

Neurodegenerativní onemocnění (Parkinsonova nemoc, Alzheimerova demence a další) postihují významnou část starší populace, vedou k invalidizaci a zhoršení kvality života. Automatické zobrazení specifických jader a center mozku umožnuje analyzovat obrazy získané pomocí neurozobrazovacích metod včetně ultrazvuku a tím pomoci při stanovení diagnózy jednotlivých neurodegenerativních onemocnění. Analyzovaná jádra a centra jsou intrakraniálně (uvnitř lebky) umístěny velmi uniformě. Roboticky lze tedy zacílit ultrazvukovou sondu pozičně správně a následně lze zkontrolovat a potvrdit správnost zobrazení dané struktury analýzou skenovaných ultrazvukových obrazů. V rámci tohoto procesu je třeba vyřešit především analýzu obrazových dat v reálném čase. V rámci 2. fáze bude proveden návrh SW a programové logiky pro modul detekce Substantia Nigra v obraze akvizice ultrazvukovou sondou.

Nemocnice dnes evidují a léčí mnoho pacientů, kteří mají problémy s páteří. Z důvodů, nedostatku fyzioterapeutů, často pacienti musí cvičit sami doma. V rámci řešení půjde o návrh systému pro dohled a řízení cvičebního/rehabilitačního procesu. Zpětná vazba bude zajištěna RBGD, nebo laserovými kamerami a softwarem analyzujícím pohyb.

Aktivita (2.1) - Akcelerační modul se SW a programovou logikou umožňující detekci SN, je unikátní v rámci světově dostupných vestavěných řešeních. Možnosti využití v akvizičních robot. systémech, ultrazvukových přístrojích.

Aktivita (2.2) - SW umožňující výše popsané možnosti jako pomoc v rehabilitaci, kde celý systém může být mobilní, nebo výpočetní část na Lékařské fakultě a akviziční část mobilní využívaná např. v sociálních zařízeních, domovech seniorů, stacionářích. Unikátnost v možnosti využití v různých typech zařízení a specializací právě na neurodegenerativní onemocnění.

Zveřejněno / aktualizováno: 15. 09. 2023