OU > Věda a tvůrčí činnost > Hlavní směry výzkumu

• Obrázek

Výzkum identity míst a regionů v literatuře, jazyce a kultuře - struktura týmu a oblasti výzkumu

Dílčí oblasti výzkumu:

1. Procesy mytizace (a ideologizace) krajin a regionů.
  2. Výzkum kultury a literatury poutních míst Moravy a Slezska, sakralizace krajiny (hor, pramenů, stromů apod.)
  3. Česko-polské kulturní a literární kontakty na severovýchodní Moravě a ve Slezsku.
  4. Budování paměti míst v moderní české literatuře (včetně mizení paměti míst, ztráty jejich identity).
  5. Žánr cestopisu a metody deskripce a ideologizace prostoru.
  6. Klíčové osobnosti literatury a kultury širšího Ostravska (Petr Bezruč, Jaromír Šavrda aj.), fenomén „regionálního tvůrce“, kulturní dědictví regionů.
  7. Kulturněhistorický výzkum Valašska.
  8. Transhraniční region Těšínska a jeho interdisciplinární analýza, specifika pohraničních resp. multietnických oblastí (včetně Hlučínska)
  9. Téma lokální práce a obživy v literatuře a výtvarném umění.
  10. Politické aspekty toponymie a její úloha jako nástroje ovládání prostoru a prezentace politické moci.
  11. Metody kulturní, jazykové a literární reprezentace prostoru, způsoby vytváření identity míst.
  12. Nové metodologické podněty ve výzkumu regionů a míst (např. tzv. paměťová studia, nový regionalismus).

Vazba na doktorské studium: ano

• Teorie a dějiny české literatury
  • Literární věda – teorie a dějiny národních literatur
  • Český jazyk
  • Polský jazyk

Akreditace habilitačních a profesorských řízení: ano

• Dějiny české literatury

Struktura týmu:

Garant HSV:

Vedoucí týmů (senior researchers)

• prof. PhDr. Svatava Urbanová, CSc., ředitelka Centra regionálních studií
    dílčí oblast výzkumu: nové metodologické podněty výzkumu regionů a míst; budování paměti míst v moderní české literatuře; kulturněhistorický výzkum Valašska
  • prof. Mgr. Jan Malura, Ph.D., vedoucí Katedry české literatury a literární vědy, zástupce ředitelky CERES
    dílčí oblast výzkumu: česko-polské kulturní a literární kontakty; literatura a kultura poutních míst Moravy a Slezska; metody reprezentace prostoru v historické perspektivě

Další členové týmu a postdoktorandi

Externí spolupracovníci:

• PhDr. Lukáš Průša, Ph.D.
  • PhDr. Marie Štastná, Ph.D.
  • PhDr. Marie Schenková, CSc.
  • Dr Alice Olmová
  • Mgr. Pavel Kotrla