Dokument a diskuse o bourání říčních bariér

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Zveme na 25. března 2024 k nám na Hladnov (Chittussiho 10, budova M). Od 17. hodiny se v místnosti M240 uskuteční promítání dokumentu Dambusters – The Start of the Riverlution, který se týká obnovy evropských řek. Na film bezprostředně naváže diskuse s odborníky z pořádající neziskové organizace Arnika, domácí Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a dalších institucí, kteří se dotknou problematiky bourání bariér v řekách i obecně ochrany toků a krajiny.

V dokumentárním snímku Dambusters – The Start of the Riverlution se vydáte napříč Evropou (do Španělska, Francie, Litvy, Estonska či Finska) po stopách myšlenky odstraňování bariér na řekách. Idea, která vznikla v Evropě v 80. letech a vyšla ze snů hrstky ekologů, se na mnoha místech v Evropě stala skutečností. Významné ekosystémy, které byly kdysi znehodnoceny zásahy člověka, jsou teď prosperujícími útočišti přírody a ukazují nám, jak vypadaly dříve. Dočkáte se inspirativních setkání s lidmi, kteří do řek vracejí život.

A stejné to bude i v rámci následné diskuse s odborníky, kterou připravila nezisková organizace Arnika ve spolupráci s odborníky z naší Katedry fyzické geografie a geoekologie. Pozvání do debaty přijali:

• doc. RNDr. Jan Hradecký, Ph.D. – vedoucí Katedry fyzické geografie a geoekologie, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity
  • Mgr. Michal Krejčí – Unie pro řeku Moravu, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky
  • doc. RNDr. Bohumír Lojkásek, CSc. – ichtyolog Katedry biologie a ekologie, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity
  • Mirka Plevková – někdejší vodohospodářka, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky
  • doc. Ing. Tomáš Dvorský, Ph.D., Ing.Paed.IGIP – Katedra environmentálního inženýrství, Vysoká škola báňská – Technická univerzita

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.

Zveřejněno / aktualizováno: 20. 03. 2024