City Campus se otevírá veřejnosti

Ostrava / 15. 03. 2023

Kariérní festival 5. dubna, festival Jsme Ostravská! 28. června nebo 6. října populární Noc vědců – v City Campusu letos bude několik velkých akcí. Fakulta umění v City Campusu pořádá výstavy a koncerty. Od druhé poloviny března mohou návštěvníci za sportem do budovy Pedagogické fakulty. Na procházku zakončenou panoramatickým výhledem na Ostravu ze střechy kampusu mohou Ostravané už teď. Střecha budovy sportu je v březnu otevřená každý den od 8 do 18 hodin mimo víkendu 25. a 26. března.

Pro Ostravskou univerzitu je kampus nejen důležitým zázemím pro studenty a akademiky. Chceme jej co nejvíce otevřít veřejnosti a ideálně právě v kontextu toho, co jako univerzita umíme a můžeme nabídnout. Je to zpřístupnění vědy pro co nejširší publikum například na Noci vědců, ale také zodpovědná příprava na přechod na pracovní trh. Proto pořádáme právě kariérní festival Za kariérOU, který je otevřený široké veřejnosti, nejen našim studentům a absolventům,“ shrnuje rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Už ve středu 5. dubna bude v novém City Campusu Ostravské univerzity první velká akce pro veřejnost – kariérní festival Za kariérOU spojený se zahájením majálesového měsíce a s komentovanými prohlídkami budovy sportu. „Na kariérním festivalu Za kariérOU, který bude probíhat od 10 do 17 hodin v budově Fakulty umění, návštěvníci z řad studentů, absolventů i široké veřejnosti naleznou inspiraci, získají užitečné tipy na pohovory a čekají na ně lukrativní pracovní nabídky z celého regionu, ale i evropských institucí,“ říká vedoucí Poradenského a kariérního centra OU Kamila Hýbnerová.

Součástí programu budou i komentované prohlídky budovy Pedagogické fakulty od 15 do 18 hodin. Na nádvoří kampusu zároveň studenti zahájí majálesový měsíc – po celý den zde budou stánky s programem studentských ogranizací a od 15 do 18 hodin hudební produkce.

Kampus je veřejnosti otevřený celoročně. V budově Fakulty umění jsou koncerty a výstavy. Budova sportu nabízí například taneční hodiny, posilovnu, lezeckou stěnu, badminton, florbal nebo plně vybavený gymnastický sál. Ve venkovní části areálu je Lavička Václava Havla, běžecká dráha nebo chodníček pro bosou chůzi.

Do kampusu za uměním

První výstava v Klastru umění a designu, Topografie hnízda, zahrnuje díla od více než čtyřiceti autorů, pedagogů, studentů a absolventů Ostravské univerzity. Jde zároveň o první prezentaci Umělecké sbírky Ostravské univerzity.

Výstavní síň GAFU v budově umění v City Campusu je otevřená každý všední den od 10 do 18 hodin. Vystavena jsou tu díla absolventky Fakulty umění Sabiny Knetlové, která je letos nominována na Cenu Jantar za výtvarné umění, práce Vojtěcha Kovaříka, který měl loni dvě sólové výstavy v Paříži a v New Yorku. Velké renomé mají i Julia Grybos & Barbora Zentková žijící v Berlíně a vystavující taky prakticky po celém světě. Pavla Malinová, která byla třeba na londýnském Frieze festivalu. A velmi zvučné jméno je i Jakub Jansa, nedávný laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého,“ zve Michaela Vachalová z Fakulty umění do minimalistické budovy kampusu s bílou a ocelově žebrovanou fasádou.

Všechny chystané absolventské koncerty v Komorním sále Klastru umění a designu jsou otevřeny veřejnosti. Termíny budou postupně přibývat na webu Fakulty umění.

O pořádání akcí v kampusu má už teď zájem řada ostravských kulturních i sportovních organizací. My se těšíme například od 14. srpna do 2. září na festival hudby dneška Ostravské dny, které budou mít zázemí právě v našem Klastru umění a designu a přesune se sem s nimi také Institut Ostravských dnů – třítýdenní pracovní prostředí pro skladatele, interprety a muzikology,“ uvádí Michaela Vachalová.

Do kampusu za sportem

Od poloviny března se otevírá kampus všem nadšeným sportovcům.

Nejpozději v druhé polovině března spustíme na stránkách citycampus.cz rezervační systém na sportovní aktivity v Zázemí pro sport a behaviorální zdraví. Objednat si mohou sportovci například lezeckou stěnu, badminton, vstup do posilovny, aerobního sálu a haly míčových sportů,“ jmenuje Roman Minárik z Pedagogické fakulty aktivity pro veřejnost v budově sportu s běžeckým oválem na střeše a doplňuje, že zde budou mít tréninky také místní kluby. Ty se mohou domluvit na pravidelných termínech.

Do kampusu na procházku

S jarním počasím to bude Ostravany více a více táhnout na procházky kolem Ostravice.

Venkovní část kampusu je veřejnosti volně přístupná, kdo sem doběhne, může si zkusit pár sprintů na běžecké dráze, která vede paralelně s Ostravicí, nebo si vyběhnout schody budovy sportu. Pokud sem přijdete po obědě na zdravotní procházku, můžete se zdržet u chodníčku pro bosou chůzi nebo diskutovat na Lavičce Václava Havla. Na střechu kampusu s výhledem na Ostravu můžete v březnu každý den od 8 do 18 hodin s výjimkou víkendu 25. a 26. března,“ vybírá Roman Minárik z nabídky kampusu.

Během roku se dočkáme dalších vylepšení kampusu. „Ještě letos budeme otevírat dvě workoutová hřiště, v dubnu otevřeme v budově sportu bistro a postupně budou zpřístupněny také garáže města se 155 parkovacími místy,“ uzavírá Roman Minárik.

Kontakt pro média

Bc. Jitka Jitřenka Weiss