Studenti proti koronaviru: Pomáhají v nemocnicích, šijí roušky, hlídají děti

Ostrava / 17. 03. 2020

Studenti Ostravské univerzity pomáhají nejen v rámci pracovní povinnosti uložené Vládou ČR, ale také šijí roušky, hlídají děti zdravotníků a zajišťují nákupy pro seniory a chronicky nemocné. Na webu pomahame.osu.cz se mohou hlásit další dobrovolníci i ti, kteří by jejich pomoci rádi využili v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem kvůli koronavirové pandemii.

Dobrovolnické aktivity přišly přímo od studentů a já jsem hrdý na to, že na naší univerzitě studují uvědomělí studenti, kteří dokáží perfektně vyhodnotit potřebné kroky a realizovat je. Jste chloubou naší univerzity,“ vzkazuje studentům dobrovolníkům rektor Ostravské univerzity profesor Jan Lata.

Část z nich pomáhá v rámci pracovní povinnosti, kterou jim udělila Vláda ČR v oblasti zdravotních a sociálních služeb. Studenti Lékařské fakulty tak například pomáhají v nemocnicích, dalších zdravotnických zařízeních i na Krajské hygienické stanici. Podle koordinátorky ostravských studentů-zdravotníků je aktuálně ve zdravotnických zařízeních přes 70 studentů a jejich počty neustále rostou.

Už od pondělí pomáhají s ošetřováním pacientů, na centrálních příjmech i v call centru Krajské hygienické stanice. S počtem dobrovolníků ale rostou také požadavky ze strany nemocnic. Postupně zapojujeme další a další obory, kromě mediků jsou totiž v Ostravě také studenti oborů, jako je všeobecná sestra, porodní asistentka, zdravotnický záchranář nebo právě teď velmi potřebná ochrana veřejného zdraví,“ vysvětluje Michaela Škerková, která koordinuje studentské dobrovolníky z řad mediků a zdravotníků, a to nejen z ostravské lékařské fakulty. „Jsme připraveni zprostředkovat pracovní povinnost také studentům jiných fakult v Česku, kteří jsou kvůli zrušené výuce doma v Moravskoslezském kraji,“ doplňuje.

Vznikají ale také další dobrovolnické aktivity, které reagují na potřeby společnosti, organizací i jednotlivců. Studenti Pedagogické fakulty například v rámci praxe hlídají děti lékařů, zdravotníků i dalších osob, které do práce musejí (více informací zde). Další studenti šijí roušky zdarma a zajišťují nákupy.

Zajišťujeme nákupy seniorům a chronicky nemocným osobám, během dvou dní jsme zorganizovali dvě šicí dílny a šijeme roušky zdarma, spolupracujeme s jednotlivci i organizacemi, kterým pomáháme, a jsme připraveni udělat i další kroky, když vyplynou nové potřeby jednotlivců a společnosti,“ vysvětluje Eva Bílková ze skupiny dobrovolníků, kteří se před vypuknutím pandemie věnovali zejména ekologickým tématům.

Veškeré aktivity dobrovolníků z Ostravské univerzity koordinuje Poradenské centrum Ostravské univerzity, které vytvořilo také web pomahame.osu.cz, na kterém najdou informace jak zájemci o dobrovolnictví, tak ti, kteří by rádi pomoci dobrovolníků využili – jednotlivci i organizace.

Dobrovolníkům jsme zajistili zázemí v jedné z budov univerzity a zprostředkováváme také kontakt s veřejností. Už nyní se na nás obracejí organizace a firmy, jejichž klienty jsou nejen senioři, a vznikají tak velmi zajímavá propojení. Jsme v kontaktu také s vedením Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostrava, se kterým mimo jiné připravujeme realizaci pracovní povinnosti studentů Fakulty sociálních studií,“ uvádí vedoucí Poradenského centra Ostravské univerzity Kamila Hýbnerová.

Činnost dobrovolníků ale samozřejmě podléhá také hygienickým opatřením. Při pohybu na půdě univerzity musejí nosit roušky, důkladně si dezinfikovat ruce a podepsat také prohlášení o bezinfekčnosti, ve kterém stvrzují také to, že v posledních týdnech nebyli v kontaktu s osobou, která mohla být potenciálně nakažená koronavirem.

Fotky k volnému užití i pro media - zdroj fotoarchiv OU

Studenti proti koronaviru: Pomáhají v nemocnicích, šijí roušky, hlídají děti

Kontakt pro média:

Mgr. Adam Soustružník