Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Občanská výchova - Informační a komunikační technologie (se zaměřením na vzdělávání, pro ZŠ)
Občanská výchova se zaměřením na vzdělávání - maior
Studijní program v kostce
Jak dávné civilizace ovlivnily naší současnost? Jak vznikaly moderní národy? Na jakých pilířích stojí současná evropská kultura?
Studium občanské výchovy je napínavou cestou dějinami a současností, která Vám odkryje vše podstatné, co byste měli vědět o naší minulosti a dnešní době. Budou Vás na ní doprovázet pracovníci katedry občanské výchovy, s jejichž tvářemi se občas setkáte i na televizních obrazovkách nebo jejich hlas uslyšíte z radiových přijímačů (např. s docentem Tomášem Jarmarou nebo doktorem Józefem Szymeczkem).Pracovníci katedry výchovy k občanství - přední odborníci z řad historiků, politologů, filozofů a sociologů Vám v rámci přednášek a seminářů zodpoví tyto a jiné otázky na příkladu sledu evropských událostí v historii a současnosti. Událostí a jevů, které vytvořily a uchovávají národní jazyky, náboženství, mýty, kulturu, hospodářské a politické vztahy, ideologie a filozofie, vzdělávací systémy či společenské a sociální jevy a vazby. Pro aktivní studenty občanské výchovy se u nás otevírá možnost výjezdu na zahraniční univerzity nejen v sousedních zemích (Polsko, Slovensko, Německo), ale i v atraktivních destinacích (Španělsko, Portugalsko, Anglie).Studium je tříleté, bakalářské v studijním programu Občanská výchova se zaměřením na vzdělávání. Občanskou výchovu můžete v tomto studijním programu studovat v různých oborových kombinacích. Po úspěšném absolvování studia a složení státní závěrečné zkoušky získáte titul „bakalář“.
Občanská výchova se zaměřením na vzdělávání
Studium občanské výchovy je cestou dějinami a současností, která odkryje vše podstatné, co byste měli vědět minulosti a dnešní době.
Co od vás očekáváme?
Očekáváme všeobecné znalosti na středoškolské úrovni v takovém rozsahu, aby Vám umožnily uspět u přijímací zkoušky sestávající z písemného testu obecných studijních předpokladů.
Co se naučíte?
Důkladně si osvojíte základy oboru občanská výchova tak, abyste mohli pokračovat v navazujícím magisterském studiu. Úspěšné ukončení studia představuje první stupeň pregraduální přípravy vedoucí k získání učitelské kvalifikace pro druhý stupeň základní školy.
Jako absolvent studijního programu:
- budete umět vysvětlit základní filozofické a etické pojmy
- budete umět charakterizovat hlavní vývojové etapy dějin filozofie od starověku do současnosti
- budete umět podat přehled církví a náboženských společnosti na území České republiky
- budete schopni vysvětlit klíčové události českých a československých dějin 20. století
- budete umět popsat základní společenské jevy a procesy a také vybrané sociopatologické jevy ve společnosti
- budete umět vysvětlit základní pojmy a koncepty sociologie rodiny
- budete schopni popsat politický systém České republiky, vysvětlit různé formy participace, vysvětlit pojmy politika, svoboda demokracie, rovnost a mnoho dalších
- budete znát hlavní právní normy z oblasti občanského, rodinného, pracovního a trestního práva
- budete umět definovat základní ekonomické pojmy a charakterizovat principy finanční gramotnosti a jejího rozvíjení ve školním prostředí
Kde a jak se uplatníte?
Jako absolventi bakalářského studijního programu Občanská výchova se zaměřením na vzdělávání budete mít možnost pokračovat v navazujícím magisterském studiu. Pokud nebudete hodlat dále studovat, můžete se uplatnit v neziskových státních, veřejných nebo soukromých institucích zaměřených na realizaci kulturních a společenských projektů. Můžete najít také uplatnění v mediální sféře.
Specifika kombinované/distanční formy studia
Kombinované studium se od prezenční formy studia liší pouze organizačně, obsah studia i nároky kladené na studenty obou forem jsou shodné. Slučuje prvky prezenčního a distančního (dálkového) studia, skládá se z kontaktní přímé výuky, samostudia (na to je kladen silný důraz), individuálních či skupinových konzultací s vyučujícími a ze samostatné individuální či skupinové práce. Přímá výuka je omezena na několik setkání za semestr (tzv. „tutoriálů“), které mají formu převážně blokové výuky. Ta probíhá zpravidla v pondělí 14:10-19:05 (prezenčně v budově Pedagogické fakulty OU) a ve středu 14:10-19:05 (online v prostředí MS Teams). Pro každý předmět je vytvořen e-kurz v systému Moodle, obsahující kromě studijních materiálů i různá interaktivní cvičení a aktivity nebo testy ověřující nabyté znalosti. Materiály, nahrané přednášky, úkoly a další komunikace se studenty jsou uloženy také v MS Teams. Pro komunikaci s vyučujícími jsou prioritní pravidelné (předem vypsané) či individuálně dohodnuté konzultační hodiny. Konzultovat lze osobně, telefonicky, e-mailem i virtuálně (obvykle v prostředí MS Teams).
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
- dosažené středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou
- úspěšné vykonání přijímacích zkoušek
Podmínky přijetí ke studiu na Pedagogické fakultě OU 0,47 MB
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkoušky nelze prominout a musejí je vykonat všichni uchazeči o studium.
Okruhy k přijímací zkoušce
Test předpokladů ke studiu:
verbální myšlení
kulturně-společenský přehled
logické myšlení
Minimum bodů pro vyhovění z testu: 60
Doporučená literatura k přijímací zkoušce
Není doporučena žádná přípravná literatura.
Vzor přijímací zkoušky
- Vzorový test 1,00 MB
Organizace přijímacího řízení
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce doc. PhDr. Denisa Labischová, PhD.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
email: ;
telefon: +420 553 46 1234, +420 553 46 1235,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem studijní oddělení fakulty.