Nabízené studijní programy a obory pro přijímací řízení
Tělesná výchova - Technická výchova (se zaměřením na vzdělávání, pro ZŠ)
Technická výchova se zaměřením na vzdělávání - minor
Studijní program v kostce
Zajímá vás věda a technika? Rádi tvoříte? Baví vás inovace a zajímavé experimenty v science centrech? Bakalářské studium oboru Technická výchova pro vzdělávání je zaměřeno na moderní výuku učitelů základních škol v oblasti vytváření pozitivního vztahu k vědě a technice. Obor se zabývá problematikou technologií, světem práce a řemesel, podnikáním i ekonomií. Technika je oborem, který integruje poznatky přírodních věd a vede k pochopení mezipředmětových vztahů ve výuce. Další obsahovou dimenzí je oblast technické výchovy, která klade důraz na řešení technických problémů modelováním s uplatněním tvořivosti ve vztahu k environmentálním tématům. Katedra vzdělává studenty v tematických oborech strojírenství, obchodu a služeb, elektrotechniky, technologií materiálů, modelářství, volnočasových aktivit, popularizace vědy a dalších oborů.
Odborné předměty se zaměřením na vzdělávání
Cílem studijního programu je poskytnout studentovi příležitost získat odborné znalosti a dovednosti vztahující se ke zvolené specializaci, získat přehled o problematice výchovy a vzdělávání a rozvíjení osobnosti z pedagogického i psychologického hlediska.
Co od vás očekáváme?
Neočekáváme žádné mimořádné matematické, fyzikální či chemické znalosti. Očekáváme však, že nemáte problémy s jemnou motorikou a disponujete zájmem o vědu a techniku, práci a experimentování s materiály. Očekáváme, znalost přírodních věd v rozsahu středoškolského studia, komunikativní dovednosti a slušné vychování.
Co se naučíte?
Získáte kompetence pro vyučování techniky pro základní vzdělávání s nadstavbou vysokoškolské výuky, která umožňuje aktualizaci učiva v predikci rozvoje technologií, zpřístupnění nových poznatků vědy v aplikaci současných technologických znalostí. Naučíte se zpracovávat, navrhovat a řešit s žáky technické úkoly s vhodným výběrem materiálů, pracovních nástrojů a nářadí. Naučíte se vytvářet a učit a kontrolovat technickou dokumentaci. Budete se orientovat v pracovních postupech a návodech a technologických principech didaktických stavebnic, experimentálních sestav. Dovedete zpracovat pracovní postupy k finálnímu výrobku nebo řešení problému. Naučíte se měřit fyzikální veličiny v technické praxi ve vztahu ke konstruování a vlastním návrhům technologických artefaktů. Budete seznámeni s historickou genezi vývoje techniky a charakterizovat hlavní milníky ve vývoji řemesel a technologií. Budete umět aplikovat teoretické poznatky do výukových materiálů a modelů, realizovat vlastní experimenty, inovace a náměty pro tvořivou práci. Důležitým aspektem znalostí je oblast popularizace technologií a poznatků vědy. Nedílnou oblastí znalostí je oblast environmentální výchovy a vlivu technologií na životní styl.
Kde a jak se uplatníte?
Obor je určen především pro učitele technické výchovy na základních školách. Naši absolventi díky širokému oborovému záběru, nacházejí pracovní místa především jako učitelé ZŠ a SŠ, organizátoři volnočasových aktivit, popularizátoři v science centrech, ale také v oblasti průmyslu, obchodu, bezpečnostních složkách, vězeňské službě a dalších oborech.
Konkrétní pracovní pozice
Učitel techniky v základní škole. Učitel praktického vyučování SŠ. Pracovník science centra. Vychovatel vězeňské služby. Naši absolventi díky širokému oborovému záběru a technologické praxi, nacházejí pracovní místa jako organizační a specialisté ve firmách a dalších oborech.
Specifika kombinované/distanční formy studia
Vzhledem k tomu, že využíváme dlouhodobé technické tradice regionu, využíváme rovněž možnosti výuky mimo kasické prostory fakulty (učebny,dílny a laboratoře). Výuka probíhá rovněž formou exkurzí, environmentálních seminářů v exteriéru, science centrech a muzeích.
Jaké předměty budete studovat?
Přijímací řízení
Podmínky k přijetí
- dosažené středoškolské vzdělání ukončené maturitní zkouškou
- úspěšné vykonání přijímacích zkoušek
Podmínky přijetí ke studiu na Pedagogické fakultě OU 0,47 MB
Možnost prominutí přijímací zkoušky
Přijímací zkoušky nelze prominout a musejí je vykonat všichni uchazeči o studium.
Okruhy k přijímací zkoušce
Test předpokladů ke studiu:
verbální myšlení
kulturně-společenský přehled
logické myšlení
Minimum bodů pro vyhovění z testu: 50
Doporučená literatura k přijímací zkoušce
Není doporučena žádná přípravná literatura.
Vzor přijímací zkoušky
- Vzorový test 1,00 MB
Organizace přijímacího řízení
Pracoviště zajišťující vaše studium
Kontakty
- Více informací o obsahu studijního programu vám podá jeho pedagogický poradce Mgr. Václav Tvarůžka, Ph.D.
- Obecné dotazy ke studiu a k přijímacímu řízení vám zodpoví na Studijním oddělení.
- Dotazy uchazečů se specifickými potřebami (například zdravotním postižením) zodpoví naše Centrum Pyramida.
- Potřebujete poradit, co dále byste mohli studovat nebo pro co máte největší vlohy? Obraťte se na naše Poradenské a kariérní centrum.
Informace pro studenty se specifickými potřebami
Studijní programy uskutečňované Ostravskou univerzitou jsou dostupné i pro osoby se zdravotním postižením, pokud v informacích ke konkrétnímu studijnímu programu není uvedeno jinak. Máte-li, jako uchazeč se specifickými potřebami, jakékoli dotazy týkající se přístupnosti jednotlivých studijních programů, obraťte se na Centrum Pyramida OU.
email: ;
telefon: +420 553 46 1234, +420 553 46 1235,
mobil: +420 733 784 095.
Jako uchazeč bez specifických potřeb kontaktujte se svým dotazem studijní oddělení fakulty.