Dvojice výzkumníků z ostravského fuzzy ústavu porazila světovou konkurenci s běžným stolním počítačem

Ostrava / 25. 08. 2020

Petr HurtíkMarek Vajgl, z „fuzzy ústavu“ při Ostravské univerzitě, se dokázali se svou vlastní metodou a s použitím běžného stolního počítače ve světové soutěži umístit na druhé příčce. Jejich řešení předčilo například organizaci MLT – Machine Learning Tokio, a všem ukázali, že se vyplatí dělat věci po svém.

Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování (ÚVAFM) je vědecké pracoviště OU, které se zabývá umělou inteligencí. Soustředí se na teoretický výzkum a praktický vývoj metod z různých oblastí umělé inteligence včetně neuronových sítí. Pro natrénování obrovských neuronových sítí se typicky používají speciální počítače za miliony korun. A přesto se Petr Hurtík a Marek Vajgl se svou vlastní metodou umístili na druhé příčce, ačkoliv je běžné vybavení mohlo stavět do role outsiderů.

Do světové soutěže organizované mj. japonským ministerstvem průmyslu, ve které se výše jmenovaná dvojice umístila, se registrovalo celkem 305 soutěžících. Cílem byla detekce a sledování osobních vozidel a chodců na videích natáčených z vozidel. Výsledky pak v praxi využívá automobilový průmysl při vývoji autonomních vozidel. Mezi sponzory soutěže byly společnosti jako jsou Google Cloud, Panasonic, Sony, NEC, Toyota a další. Výhra pro tři nejlepší soutěžící činila 1.1 miliónu japonských jenů, tedy necelých 230 tisíc korun. Ostravský tým ovšem podotýká, že mnohem větší zadostiučinění jim přináší radost z toho, jaké konkurenty se jim podařilo porazit. Hodnotitelé totiž výherce neposuzovali z dojmů, čí výsledky vypadají lépe, ale z reálně naměřeného skóre, a to měli vyšší než ostatní soupeři z celého světa.

Obrovskou motivací pro mě jsou dávná slova prof. Močkoře, který mi jednou řekl, že pokud nemůžeme řešit světové problémy vlastními metodami, nemůžeme říkat, že patříme ke špičce. Jsem rád, že na Ústavu máme velké množství takto použitelných metod, které zde byly vyvinuty.” říká Petr Hurtík. ÚVAFM stojí za vznikem i dalších přínosných projektů, jako je například aplikace Lovec vážek CZ, která má klasifikovat vážky a monitorovat tak jejich výskyt v přírodě. Ve spolupráci s Fakultou sociálních studií zase vyvinuli inteligentní systém EVKA pro podporu komunitních pracovníků.

Kontakt:

Ing. Lucie Fremrová
Vedoucí oddělení marketingu a komunikace OU, tisková mluvčí