Léto je časem na podání přihlášek v rámci celoživotního vzdělávání

Ostrava / 06. 08. 2020

Filozofická fakulta Ostravské univerzity během léta nezahálí. Právě nyní otevírá přihlášky do řady kurzů určených především široké veřejnosti. Na své si přijdou zejména zájemci o studium jazykům. Pokud se stihnou přihlásit do 31. srpna (u portugalštiny do 20. srpna), v příštím roce už mohou bez obav vycestovat vybaveni novými znalostmi jazyka i reálií.

Kurzy španělštiny a francouzštiny pro seniory

Nikdy není pozdě na to začít se učit cizí jazyk a poznávat cizí kultury. Filozofická fakulta nově nabízí kurzy francouzštiny a španělštiny, které jsou vyhrazené seniorům. Oba kurzy jsou určeny začátečníkům v seniorském věku, smyslem je během dvou semestrů (jednoho roku) naučit základům jazyka a seznámit posluchače s kulturou francouzsky a španělsky mluvících zemí. Jedinou podmínkou k přihlášení ke studiu je dokončené středoškolské vzdělání.

Po ukončení kurzu španělštiny nebo francouzštiny by absolventi měli zvládnout jednoduchou konverzaci, objednat si jídlo v restauraci, domluvit se v obchodě či v hotelu. S takovými základy se už cestuje mnohem lépe. Benefitem každého takového kurzu je vedle získání nových znalostí také setkání s dalšími podobně smýšlejícími lidmi v seniorském věku.

Portugalština pro začátečníky i pokročilé

I letos se na Filozofické fakultě otevírá oblíbený modul pro zájemce o studium portugalštiny. Začátečníkům je určen modul Portugalština: jazyk, reálie, kultura I. a pro pokročilé pak navazující modul Portugalština: jazyk, reálie, kultura II.

Žádný z kurzů není jen o výuce jazyka. Je také o poznání kultury a života v cizojazyčně mluvících zemích. Do modulu zveme všechny zájemce z řad veřejnosti, kteří mají chuť naučit se základy portugalštiny, zjistit něco o portugalské gastronomii, kultuře, historii a tradicích Portugalska či Brazílie. V kurzech si posluchači rozšíří své znalosti také o hudbu, film, literaturu či architekturu, seznámí se s fenomény jako je brazilská capoeira nebo portugalské fado. V rámci modulů portugalštiny se konají různé kulturní akce, přednášky, výstavy, setkání s velvyslancem Portugalska, degustace vín nebo společné večeře s portugalským lektorem.

Oba kurzy i moduly jsou vyučovány pod katedrou romanistiky a hlásit se ke studiu lze do 20. srpna prostřednictvím elektronické přihlášky na webových stránkách Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Ceny kurzů se pohybují od 5 100 do 8 000 Kč. Výuka trvá vždy dva semestry (jeden rok) a lekce se konají jednou týdně v odpoledních hodinách.

Kontakt:

Ing. Andrea Svobodová