Celé Česko pod vlajkou ostravských univerzit opět ovládne věda

Noc vědců letos doslova pohltí celou Českou republiku. Univerzity, hvězdárny a vědecká pracoviště, od Děčína přes Humpolec až po Ostravu, otevřou své brány všem příchozím. Na návštěvníky od 17. do 22. hodiny čekají exkurze do laboratoří, setkání s vědci, workshopy, vědecké show nebo pokusy. Zájemci se seznámí s fungováním výzkumných týmů i nejnovějšími poznatky vědy. Národním koordinátorem akce je znovu společný tým Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity. Jako každoročně je i letos veškerý program pro návštěvníky zdarma. Seznam všech míst, kde se Noc vědců 2019 koná, najdou lidé na novém společném webu akce a v nové aplikaci pro chytré telefony.

„Ucelený program v rámci celého Česka najdou návštěvníci vůbec poprvé na jednom webu. Můžou si tak na jednom místě vybírat z tisíců zážitků. I díky nové telefonní aplikaci pro platformy Android a iOS si navíc můžou sestavit vlastní program. I díky dohodě s dopravními podniky, můžou lidé využít bezplatné vědecké autobusy, které jim umožní během pěti hodin navštívit více míst. Speciální autobusy máme zatím potvrzené v Praze, Brně a Ostravě,“ říká Adam Soustružník z Ostravské univerzity.

Program na vlnách ekologie

Tématem letošního ročníku Noci vědců je Šetrně k planetě. Program na všech místech se tak ponese v ekologickém duchu.
„Planetu nevnímáme jako geologický objekt, ale jako místo k životu. Je důležité si uvědomit, že zatímco my ji ke svému životu potřebujeme, ona nás vůbec ne,“ říká k letošnímu tématu Jarmila Černá z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Ostravský program je na světě!

Na půdě Ostravské univerzity je už program připravený. Tentokrát se uskuteční ve 3 budovách, které budou napěchované vědou. Otevře se Lékařská fakulta v Syllabově ulici. Vědci zde přiblíží, jak správně zacházet s potravinami a jak je správně skladovat, abychom zbytečně neplývali. Naučíte se dělat zdravé tyčinky na výlety do hor bez zbytečných cukrů a éček.  Nebo se dozvíte, jak třeba právě vy pomůžete k čistějšímu životnímu prostředí. V případě pěkného počasí bude v areálu Lékařské fakulty nachystáno promítání ekologických filmů.

Během Noci vědců ožije také Přírodovědecká fakulta, která předvede ve svém foyer nejeden workshop, ukázku vědy a otevře témata hýbající dnešní společností. Zajímá vás, jak si udělat vlastní čistící domácí prostředek? Případně chcete vědět, jak se nevzdat komfortu, ale nezabít přitom planetu? Nenechejte si ujít ani debatu, která rozvíří vášně nad tématem české krajiny.

Poslední budovou, ve které zazáří naši vědci, je Fakulta sociálních studií, kde se kromě ní samotné postará o program také Pedagogická a Filozofická fakulta. Přijďte na debatu s hercem a ekologickým aktivistou Vladimírem Škultétym (známý také jako Čočkin ze seriálu Most) spolu s vědkyní Eliškou Černou a se zástupcem hnutí Duha na téma Cesta k chudobě i blahobytu dlážeděná uhlím aneb co spojuje Ostravu a Most. Rezonovat budou také témata společensko-sociální, třeba se právě i vám podaří probudit v sobě divocha nebo s našimi historiky objevíte příčiny kolapsů vyspělých civilizací. Přichystaná je i hra pro děti, které budou mít příležitost zjístit, kým byli v minulém životě.

Program noci vědců na ostravské univerzitě (Program se stále doplňuje)
A nezpomeňte sledovat také ostravskou facebookovou událost.

Historie akce

Noc vědců vloni přilákala přes 60 000 návštěvníků, kterým nabídla téměř milion zážitků. I vzhledem k rozšíření akce do dalších měst i na další univerzity, se může počet návštěvníků letos ještě zvýšit. Akce původně v roce 2005 vznikla z podnětu Evropské komise. Jejím posláním je nejen popularizace vědy, ale také představení vědců a jejich práce, která je pro většinu lidí často neviditelná, přitom nás provází na každém kroku – u lékaře, ve škole i na cestách. V České republice se Noc vědců každým rokem rozrůstá, největší rozmach zažívá od roku 2018, kdy se koordinace na úrovni republiky ujal tým Ostrava – volné sdružení Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 12. 2020