Zapojte se do dobrovolnických aktivit

Ten úžasný pocit, když někomu pomůžete, člověku, společnosti nebo přírodě, je k nezaplacení. Ostravská univerzita, spolu se svými studenty a zaměstnanci, pomáhá velmi ráda. Proto budeme po celý narozeninový rok organizovat nejrůznější dobrovolnické aktivity. Budeme se hýbat, bavit, seznamovat a zároveň pomáhat na konkrétních místech a posilovat vztahy s Ostravany a Ostravou, kterou chceme ukázat jako atraktivní univerzitní a studentské město.

Už jsme pomohli

Vajglobraní

Není vám jedno, co se kolem vás válí na ulici? Ať už jste kuřáci či nekuřáci, cítíte povinnost o město pečovat? Chcete se seznámit nebo si užít práci i zábavu s kamarády?

Pod záštitou studentského senátora Lukáše Slováka proběhla v sobotu 30. listopadu 2021 v centru Ostravy akce pod názvem Vajglobraní. Vajglobraní, jejímž zakladatelem je bývalý student Matičního gymnázia v Ostravě Jan Šmíd, není žádnou novinkou. Poprvé se tehdy komorní akce uskutečnila v srpnu roku 2018.

„Nejde jen o to uklidit, ale hlavně ukázat, jak jednoduché je udělat něco, co má smysl. Mně a lidem, které znám, na stavu ulic města, v němž trávíme naše životy, záleží,“ řekl Jan Šmíd, tvůrce celého projektu Vajglobraní.

Vajglobraní

Spolu (že)nám pomůžeme

Podpořili jsme společně znevýhodněné ženy a jejich děti. Studenti a zaměstnanci Ostravské univerzity spolu s veřejností darovali do sbírky hygienické potřeby a spotřební drobnosti. Potěší ženy z několika zařízení v Moravskoslezském kraji.

Na Fakultě sociální studií OU sbírku organizuje studentský spolek Zebra, který na Fakultě sociálních studií OU působí již od roku 2016.

„Buďme solidární a pomozme ženám, které se ocitly v těžké životní situaci, nacházejí se na hranici chudoby, případně žijí bez střechy nad hlavou. Ženám, pro které je i pravidelná koupě základních hygienických potřeb či léků finanční zátěž,“ říká Veronika Pakostová ze studentského kolektivu Zebra.

Spolu (že)nám pomůžeme

Čištění ostravské řeky!

Velké věci prý často začínají maličkostmi. Naší planetě může pomoci každý z nás, musíme jen chtít. I proto Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity na Den Země svolala dobrovolníky, kteří se v Ostravě pustili do čištění řeky Lučiny.

Během několika hodin vysbírali přes 400 kg odpadu. Studenti i pracovníci PřF OU, členové studentských organizací (SOVA a EPKA) i zástupci dalších fakult a částí Ostravské univerzity se, při své snaze očistit Lučinu a její okolí, místy prodírali složitým terénem s náletovými dřevinami. V některých místech prázdné pytle na odpad dokázali naplnit během několika málo minut. Jinde pak museli spojit síly, aby vůbec dokázali odpad z přírody dostat. Za jejich nasazení i pomoc přírodě patří všem velký dík. Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity chce i vzhledem k neutěšenému stavu některých míst na očistu řeky v budoucnu určitě navázat.

Čištění ostravské řeky

Krevní výzva: 30 litrů z Ostravské

Organizátoři z Ostravské a ze studentské organizace IFMSA si dali za cíl získat od dárců v souvislosti s výročím 30 let Ostravské univerzity symbolických 30 litrů krve.

Do krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava přišlo na naši výzvu 71 dárců z Ostravské univerzity a hlavně z Lékařské fakulty OU. 21 dobrovolníků darovalo krev poprvé. Od Velikonoc do poloviny května se nám tak společně podařilo darovat oněch symbolických 30 litrů krve.

Krevní výzva

Spolu za kulturou

Obnovujeme zpřetrhané vazby a zvyky a vracíme se Spolu za kulturou. Ostrava i její okolí nabízí výborné kulturní akce a od poloviny dubna do konce června 2022 jich díky speciálním slevám mohli studenti a zaměstnanci Ostravské univerzity navštívit i se svými blízkými opravdu hodně!

Studenti a zaměstnanci vzali rodiče, prarodiče i sourozence a kamarády za kulturou a vyrazili společně do ostravských divadel a na výstavy: k Bezručům, do Komorní scény Aréna, Národního divadla Moravskoslezského, divadla Loutek, Galerie výtvarných umění v Ostravě a Domu kultury města Ostravy. Tuto akci k výročí 30 let Ostravské univerzity připravila Filozofická fakulta.

Kulturní život je v Ostravě pestrý a různorodý a bude skvělé, když se na něm budou podílet i naši studenti a kolegové tím, že pozvou své rodiny nebo kamarády na představení či výstavu,“ zve Nela Parmová z Filozofické fakulty.

Zveřejněno / aktualizováno: 01. 07. 2022