Sledujte besedy o výzvách regionu

Celý rok budeme propojovat akademiky různých oborů při hledání řešení společenských problémů. V sérii šesti veřejných diskusí budou diskutovat experti a expertky spojení s Ostravskou univerzitou. Budou to vždy odborníci z různý oborů, zastávající rozmanité pohledy, takže nás čekají překvapivé střety i objevování nových řešení.

Těšte se na aktuální témata, která spojuje palčivost, důležitost a souvislost s Ostravskem, regionem, který je pro nás a naši univerzitu určující. Ostravská univerzita, to totiž není jen poctivé vzdělávání a špičkový výzkum. Její další, takzvanou třetí, rolí je přispívat místnímu společenskému a kulturnímu dění.

Mohli jste sledovat

30. září – 14. listopadu Vzdělání

Pedagogická fakulta stála u zrodu Ostravské a za desítky let své existence vzdělala a vychovala tisíce učitelů, kteří dnes formují novou generaci národa. Jak se vzdělávání za poslední dekády proměnilo? Před jakými výzvami dnes učitelé stojí? A jaký mají na výuku vliv moderní technologie?

Vzdělání

15. listopadu – 31. prosince Životní prostředí

Přestože se v posledních letech situace zlepšuje, životní prostředí je na Ostravsku stále ovlivněno průmyslovou minulostí. Má stav životního prostředí vliv na skladbu obyvatelstva kraje? Jak bude region vypadat za deset, dvacet, padesát let? A jakým způsobem mu můžeme pomoci?

1. ledna – 14. února Sociální práce

Všichni někdy potřebujeme podat pomocnou ruku. Které sociální skupiny se ale bez pomoci neobejdou? Jak se mění postupy v sociální práci? Jak covidová pandemie změnila společnost? Jsme dnes dostatečně solidární? A jak může smysluplně pomáhat každý z nás?

15. února – 31. března Kultura

Ostrava se stává kulturní metropolí a velkým dílem tomu pomáhají také akademici, studenti a absolventi Fakulty umění OU. Co v současnosti znamená kultura a umění a umíme ji jako společnost ocenit? Nová budova Fakulty umění, koncertní sál pro filharmoniky, přístavba Domu umění... Jak se Ostrava změní, až se dveře těchto nových budov otevřou návštěvníkům?

1. dubna – 14. května Zdraví

Na Ostravsku se průměrně dožíváme nižšího věku než obyvatelé ostatních částí republiky. Čím je to způsobeno? A jak proti tomu bojovat? Do jaké míry může aktivní životní styl předcházet chronickým onemocněním? Co obnáší práce a role patologa, a jak to  může souviset s prevencí nádorových onemocnění? Co lze považovat za zdravý životní styl? A jak lze k prevenci využít nejnovější technologie?

Zdraví

Zveřejněno / aktualizováno: 24. 05. 2022