Výstavní činnost PRO region II

Název projektu:

Výstavní činnost PRO region II.

Evidenční č. smlouvy:

02156/2023/KPP

Příjemce dotace:

Doba realizace projektu:

1. ledna 2023 - 31. prosince 2023

Poskytovatel:

Moravskoslezský kraj

Řešitel na OU:

Klíčová aktivita 1: Mgr. Tomáš Koudela, Ph.D., Pedagogická fakulta
Klíčová aktivita 2: Mgr. Michal Kalhous, Ph.D., Fakulta umění
Klíčová aktivita 3: Mgr. Dana Vicherková, Ph.D., Pedagogická fakulta

Anotace:

Pestrá škála výstav, doprovodných vzdělávacích programů a autorského čtení, která cílí na podporu profesionálního umění a celkové pozvednutí kulturního prostředí v Moravskoslezském kraji. To vše s maximální otevřeností k široké veřejnosti, mládeži a ohroženým skupinám.

Projekt se skládá ze tří klíčových aktivit (dále jen „KA“):

(KA1) VÝSTAVNÍ ČINNOST V GALERII STUDENT

Galerie Student Pedagogické fakulty OU plánuje v roce 2023 realizovat 6 výstav, s řadou zajímavých doprovodných programů. Cílem je podpořit umělce a kulturní život v Moravskoslezském kraji a zvýšit povědomí o kraji v rámci ČR i v zahraničí. Ostravská univerzita počítá se zapojením svých studentů do produkce výstav a realizace vedlejších vzdělávacích aktivit (galerijní edukace pro děti, dorost, dospělé, seniory; organizace odborných a populárně naučných přednášek pro veřejnost), čímž jim umožní získat zkušenosti pro lepší uplatnění.

(KA2) VÝSTAVNÍ ČINNOST GAFU

Galerii Fakulty umění OU (GAFU) v roce 2023 čeká nová etapa existence, kdy dojde k přesunu do nových prostor v univerzitním kampusu na Černé louce.

Krom významných plánovaných výstav, bude u příležitosti otevření budovy City Campusu zahájena 1. výstava reflektující práce autorů – pedagogů i absolventů – spojených s Fakultou umění OU, s přesahem do současného dění na české výtvarné scéně.

GAFU se také zaměří na prezentaci významných autorů spojených s ostravským regionem a poskytne prostor specifickým studentským projektům.

(KA3) HRAVÉ OBRAZY S POHÁDKOVÝMI MOTIVY

Stěžejním cílem autorské výstavy a autorského čtení je prezentace pohádkových eduobrazů – což jsou pohádkové ilustrace z tvorby studentů a pracovníků Pedagogické fakulty OU. Další ambicí této autorské výstavy je vzbudit a podpořit zájem o výtvarnou tvorbu a četbu u účastníků autorské výstavy.

Pozornost bude zaměřena především na intaktní a neintaktní skupiny dětí/ žáků MŠ, ZŠ, případně SŠ, dětí z dětského domova s pečovatelskou péčí, dětí z centra pro rodinu a sociální péčí a skupiny seniorů z domova s pečovatelskou péčí. Výstava cílí na rozvoj kvalitních vztahů založených na spolupráci, pomoci, zájmu o druhé, vzájemném porozumění, úctě, respektu, učení se navzájem napříč generacemi, podpoře tvořivosti a estetického cítění.

Zveřejněno / aktualizováno: 23. 11. 2023