Univerzity v Moravskoslezském kraji podporují skutečné studentské majálesy

logolink

17. května 2024 se na Slezskoostravském hradě koná již 28. ročník studentského Majálesu Ostrava. O šest dní dříve (11. května) propuknou oslavy studentského života také v Městských sadech v Opavě pod názvem Opavský majáles. Ostravská univerzita, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a Slezská univerzita v Opavě dlouhodobě podporují akce, za kterými stojí právě studenti.

Do segmentu studentský akcí už před lety vstoupil komerční subjekt, který takříkajíc dubluje tradiční studentský majáles, a který stejnojmenný festival pořádá také v Praze, Brně a Hradci Králové. Z tří veřejných univerzit v Moravskoslezském kraji však dlouhodobě podporujeme, a to i finančně, především akce ověřených studentských spolků. Touto cestou chceme jasně deklarovat, že stojíme za akcemi 11. května v Opavě a 17. května v Ostravě. Tyto dva majálesy mají punc ’studenti studentům‘,“ uvádějí ve společném prohlášení zástupci všech tří univerzit.

Unikátním společným prohlášením chtějí univerzity nejen deklarovat podporu, ale především upozornit na konaní akcí, které jsou vedeny a organizovány studenty tří zmíněných univerzit. „Studentské majálesy, potažmo celý majálesový měsíc, reflektují hodnoty, potřeby a zájmy studentů. Právě tyto akce nabízejí studentům příležitosti s organizací akcí, které jsou náročné jak produkcí, tak logistikou,“ zdůrazňují univerzity a navazují tak na důležitost provázání studentského života s praktickými zkušenostmi. Zároveň se chtějí vymezit vůči akcím podobného typu, které však svým charakterem nenaplňují podstatu studentského festivalu pořádaného studenty pro studenty.

V návaznosti na selhání organizátorů v případě Pražského Majálesu, považujeme za podstatné zdůraznit, že ani jedna ze tří univerzit tuto komerční akci (Ostravský Majáles) nepodpořila, ani jim neudělila záštitu. Univerzity nemají nic společného ani s takzvanými „univerzitními zónami„ v areálu či volbou královny a krále z „ostravské„, „báňské„ a „slezské„, jak organizátoři tyto tituly nazývají.

Opavský majáles se uskuteční 11. května 2024 (od 14 hod.) v Městských sadech v Opavě. Majáles Ostrava se koná na Slezskoostravském hradě 17. května. Oba studentské festivaly nabízí bohatý doprovodný program. Vstupenky lze pořídit v online předprodeji na webu festivalů.

doc. Mgr. Petr Kopecký, Ph.D.
rektor Ostravské univerzity
prof. RNDr. Václav Snášel, CSc.
rektor Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava
doc. Mgr. Tomáš Gongol, Ph.D.
rektor Slezské univerzity v Opavě

Zveřejněno / aktualizováno: 02. 05. 2024