Letošního Jarníka ovládli soutěžící z Prahy a Krakova

Letošní 31. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka zná své vítěze. Sobotní soutěžní maraton na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) v mladší kategorii nejlépe zvládl Matej Vasky z české Univerzity Karlovy v Praze, ve starší pak dominoval Łukasz Orski z polské Jagellonské univerzity v Krakově.

Mezinárodní matematická soutěž Vojtěcha Jarníka nabídla, i díky finanční podpoře statutárního města Ostrava, po roční odmlce znovu soupeření elitních matematiků z Česka i celé Evropy. Do soutěže nakonec zasáhlo 87 soutěžících hned z 22 univerzit v Česku i zahraničí. Po sobotním soutěžním maratonu o nejlepších rozhodovala dvacetičlenná porota, která musela vyhodnotit výsledky jednotlivých soutěžících a vypořádat se s 16 protesty proti výsledkům.

Samotné vyhodnocování úloh nám zabralo několik hodin. Všechno bylo regulérní, ten počet protestů se podle mě nevymykal průměru. Porotě se povedlo vybrat takové úlohy, které dobře rozřadily soutěžící a v obou kategoriích máme jednoznačné vítěze,“ říká předseda poroty docent Tomáš Bárta z Univerzity Karlovy v Praze.

Letošní ročník podle organizátorů jedné z nejstarších matematických soutěží v Evropě nabídl hodně zajímavé souboje nad matematickými problémy a příjemná setkání.

Jsme moc rádi, že jsme i díky podpoře statutárního města Ostrava mohli znovu uspořádat naši soutěž a že proběhla bez větších komplikací. Příklady letos porota podle mě vybrala velmi těžké, přesto si mnozí soutěžící s matematickými problémy poradili výtečně, což mě nesmírně těší. Nejúspěšnější výpravy byly tradičně z Prahy a Barcelony. Příjemně mě překvapila výprava ze Švédska, která k nám do Ostravy dorazila vůbec poprvé, a jejich zástupce ve druhé kategorii získal rovnou třetí místo,“ říká za organizační tým z Katedry matematiky PřF OU docent Jan Šustek, který si pochvaluje i zajímavý bodový zisk středoškoláka z českého Letohradu Alexise Théodore Dacharyho, jenž obstál mezi vysokoškoláky a skončil v polovině výsledkové listiny mladší kategorie.

Mladší kategorii nakonec nejlépe zvládl Matej Vasky z české Univerzity Karlovy v Praze, ve starší pak dominoval Łukasz Orski z polské Jagellonské univerzity v Krakově, který se jako jediný ze soutěžících získal takřka plný počet bodů.

Překvapilo mě, že jsem získal až tak moc bodů, protože hned u dvou matematických problémů ze čtyř jsem na řešení přišel až těsně před vypršením limitu, a tak jsem musel psát hodně rychle. Ale soutěž se mi líbila nejen kvůli vítězství. Sice je menší než jiné, na kterých jsem už byl, ale moc příjemná. A to samé platí i o Ostravě, kterou jsme si v době volna stihli alespoň trochu projít,“ usmívá se Łukasz Orski z polské Jagellonské univerzity v Krakově s tím, že by rád dorazil i na další ročník.

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity hostila letos už 31. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka a v tradici chce i nadále pokračovat.

Jsem ráda, že se nám letošní ročník povedlo po roční pauze uspořádat. Moc děkuji všem soutěžícím i všem organizátorům, nejen z naší fakulty ale i z jiných univerzit, kteří se zapojili do hladkého průběhu soutěže. Doufám, že příští rok bude minimálně stejně úspěšný jako letošní,“ uzavírá děkanka PřF OU doktorka Zuzana Václavíková.

31. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka

Zveřejněno / aktualizováno: 15. 04. 2024