Ostravská univerzita požádala o akreditaci oboru Zubní lékařství

Ostrava / 12. 04. 2023

Ostravská univerzita zaslala Národnímu akreditačnímu úřadu oficiální žádost o akreditaci nového oboru Zubní lékařství. Akreditační spis, který má víc než 1 800 stran, úspěšně prošel univerzitní Radou pro vnitřní hodnocení a nyní bude čekat na verdikt Národního akreditačního úřadu, který by měl své stanovisko vydat nejpozději do čtyř měsíců.

Pokud se podaří v následujících měsících akreditaci získat, mohlo by na ostravské lékařské fakultě začít studovat prvních dvacet studentů už na začátku nejbližšího akademického roku. Zázemí pro ně fakulta připravuje už delší dobu. „Aktuálně dokončujeme finální detaily prostor, ve kterých by měla výuka probíhat. V nich se nachází výukové trenažéry, zubní laboratoř, stomatologická křesla a další přístroje nezbytné pro vyučování budoucích stomatologů. V případě získané akreditace jsme připraveni vypsat přijímací řízení ve zkrácené lhůtě tak, aby k nám mohli první studenti nastoupit od začátku následujícího semestru,říká děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS.

Že je ostravská lékařská fakulta na své první studenty zubního lékařství připravena i prakticky potvrzuje stomatolog doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D. z nově vzniklé Katedry zubního lékařství Lékařské fakulty Ostravské univerzity: „Do učebny s výukovými trenažéry by mohli studenti zasednout klidně už nyní. Budou se v ní učit ty nejzákladnější stomatologické úkony. Její vybavení je na špičkové úrovní, naprosto srovnatelné s tím nejvyšším evropským standardem.

O tom, že je výchova vlastních absolventů stomatologie ve zdejším regionu velmi potřebná a žádaná podle děkana svědčí i fakt, že se do výběrových řízení na praktickou výuku přihlásily desítky stomatologů z praxe, kteří s ní chtějí aktivně pomoci. „Máme za sebou desítky úspěšných výběrových řízení na pozice lektorů a asistentů, kteří jsou připraveni do výukového procesu na naší fakultě v případě získání akreditace nastoupit,potvrzuje děkan Maďar s tím, že zázemí pro výuku budou mít budoucí studenti stomatologie také ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde aktuálně vznikají nové stomatologické ordinace i laboratorní zázemí nezbytné k praktické výuce studentů.

Vzhledem k tomu, že je výuka zubního lékařství mimořádně finančně náročná, neobešli bychom se při zřízení nového studijního programu bez finanční podpory Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostravydoplňuje Rastislav Maďar. Obě instituce přispěly na vznik nového oboru víc než 14 miliónů korun. Celkové náklady na vybudování základního zázemí a přípravu výuky, vyjma personálního zázemí, jsou odhadovány na více než 40 milionů korun, proto byl celý projekt, s ohledem na jeho finanční náročnost, rozdělen do tří let.

Aby mohla Lékařská fakulta Ostravské univerzity zažádat o akreditaci Národní akreditační úřad, potřebovala k tomu souhlasné stanovisko Ministerstva zdravotnictví ČR. Na ten čekala několik měsíců. Po jeho obdržení spis ještě aktualizovala a doplnila o jména dalších nových pedagogů, kteří jsou připraveni se na výuce budoucích stomatologů podílet a zároveň se plánují realizovat i v oblasti vědy a výzkumu. V důsledku této aktualizace musel spis opětovně projít Radou pro vnitřní hodnocení Ostravské univerzity, která jeho konečnou podobu nyní zaslala Národnímu akreditačnímu úřadu.

Učebna s trenažéry
Doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D.

Kontakt:

Bc. Jitka Jitřenka Weiss