Na Ostravské univerzitě vzniklo adaptační centrum mOva pro ukrajinské uprchlíky

Projekt adaptačního centra na pomoc uprchlíkům vznikl na Ostravské univerzitě. Jeho název mOva vychází z ukrajinského slova Мовa, které znamená jazyk a odkazuje na to, že všichni mluvíme stejným jazykem a nacházíme spolu řeč, směr a porozumění.

Adaptační centrum mOva vzniklo pod záštitou rektora Ostravské univerzity Jana Laty, s pomocí Poradenského centra OU, vedení kolejístudentských organizací Áčko Hladnov, SOVA, EGEA Ostrava, EPKA, ESN Ostravská a IFMSA Ostrava.

Fungování centra stojí na dobrovolné pomoci studentů a zaměstnanců Ostravské univerzity, veřejnosti i samotných uprchlíků. Do aktivit mOvy se už zapojilo na 50 lidí, další jsou však stále nutně potřeba. Přihlaste se a pomáhejte v adaptačním centru s námi! Potřebujeme vás. Můžete vypomoci pravidelně, ale klidně i jednorázově. Dobrovolnictví je totiž naplňující a Ostravská univerzita si hledí i toho, aby měli její dobrovolníci potřebnou podporu.

Adaptační centrum mOva:

• zajišťuje fungování potravinové a materiální banky, dětského koutku a společenské místnosti na kolejích Jana Opletala,
  • zprostředkovává uprchlíkům pomoc s vyřizováním příjezdových záležitostí a také psychologickou a právní pomoc,
  • nabízí asistenci při hledání a domlouvání zaměstnání,
  • poskytuje informační servis pro uprchlíky,
  • organizuje pravidelné kurzy češtiny pro cizince,
  • nabízí hlídání dětí,
  • pořádá volnočasové aklimatizační aktivity a další.

„Snažíme se společnými silami pomoci těm, kteří k nám utekli před hrůzami války. Cílem je vytvořit podmínky pro klidnou aklimatizaci, vyřízení všech příjezdových záležitostí, pohlídání dětí až k nástupu do práce,“ popisuje projekt Tomáš Kukuč za organizační tým.

Zástupci adaptačního centra spolupracují s městem Ostrava, ostravskými městskými obvody, Moravskoslezským krajem i organizací Český červený kříž.

Chtěli byste také pomáhat v adaptačním centru mOva pravidelně nebo nárazově, klidně i na hodinu nebo dvě týdně? Může jít o hlídání dětí, překládání, vedení kurzů nebo asistování. Zanechte nám, prosím, svůj kontakt. Buďte si jistí, že se vaše pomoc bude hodit.

Kontakt:

Bc. Kamila Hýbnerová, vedoucí Poradenského centra OU