Do Ostravy míří matematická elita z Česka i zahraničí

Ostrava / 26. 03. 2019

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity bude od 27. do 30. března hostit další ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. Také letos Katedra matematiky PřF OU přivítá elitní univerzitní studenty matematiky z desítek vysokých škol v Česku i zahraničí.

Už 29. ročník prestižní matematické soutěže také letos do Ostravy přivábí úspěšné řešitele matematických olympiád z různých zemí. Zastoupení bude mít hned 37 univerzit, ale třeba i ostravské Wichterlovo gymnázium.

„Naše soutěž má za ty roky dost velký zvuk. Sjíždějí se k nám soutěžící z celé Evropy a stále častěji také z dalších koutů světa. I přes technické problémy s naším webem se nám přihlásilo na 28 delegátů z univerzit a od soutěžících přišlo celkem 142 přihlášek pro obě kategorie,“ říká vedoucí Katedry matematiky doc. RNDr. Jan Šustek, Ph.D. Do konečného počtu soutěžících se ještě může mírně promítnout účast dalších ostravských studentů.

Na soutěžící ve dvou věkových kategoriích už tradičně čekají čtyři matematické úlohy, které vyberou porotci ze zaslaných návrhů od jednotlivých zúčastněných univerzit.

„Porotci musí zadání v angličtině doladit natolik, aby bylo všechno jasné a nedošlo k nějakému nedorozumění. Zároveň se snaží příklady namixovat od těžkých a středně těžkých úloh až po nějakou lehčí. Potřebujeme samozřejmě najít toho nejlepšího, ale zároveň chceme, aby si studenti počítání užili a neodjížděli z Ostravy naštvaní a bez bodu,“ vysvětluje doc. RNDr. Jan Šustek, Ph.D.

Soutěžním dnem letos bude 29. březen, nejlepší studenty v obou kategoriích pak pořadatelé vyhlásí při slavnostním ceremoniálu v aule Ostravské univerzity 30. března. Kromě soutěžení na účastníky navíc čekají také dvě přednášky uznávaných matematiků – Pawla Gladkého z Katowic a Viléma Nováka z našeho Ústavu pro výzkum a aplikaci fuzzy modelování.

Mezinárodní matematickou soutěž Vojtěcha Jarníka v roce 1991 založil prof. RNDr. Jaroslav Hančl, CSc., který tak navázal na dřívější tradici již neexistující mezinárodní soutěže ISTAM. I díky zachované kontinuitě je dnes ostravské klání nejstarší matematickou soutěží pro studenty vysokých škol v Evropské unii.

Katedra matematiky Přírodovědecké fakulty

Katedra připravuje budoucí učitele matematiky, a také absolventy, kteří jsou schopni s pomocí matematických metod řešit vědecko-technologické problémy a provádět výzkum v rozličných odvětvích této oblasti. Absolventi se uplatňují v průmyslu, státní správě i školství, jakož i v podnikání, v oborech práva a účetnictví, bankovnictví a výpočetní techniky. Katedra spolupracuje s předními matematiky z Evropy, Asie, Severní Ameriky nebo Austrálie.

Tipy pro média:

Výběr matematických úloh porotou – půjde o zajímavou sondu do světa matematiků, kteří se musejí stát na chvíli lingvisty a překladateli (jak prozradil docent Šustek, často řeší třeba jen jediné slovíčko) – spíše audio/video

Do vysokoškolské soutěže se zapojí i středoškoláci – své zástupce mezi univerzitními soutěžícími bude mít Wichterlovo gymnázium

Samotná soutěž – možné foto

Slavnostní vyhlášení soutěže – sobota 30. března od 15 do 17 hod, možné foto případně rozhovor s úspěšnými vysokoškoláky, porotci a zástupci pořádající Katedry matematiky

Kontakty pro média:

Mgr. Stanislav Janalík