Elitní matematici se „utkají“ v Ostravě

Ostrava / 10. 04. 2018

Ostravská univerzita pořádá 28. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka, nejstarší matematické soutěže v  Evropské unii. V pátek 13. 4. od 9 hodin se více než 140 studentů utká na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity ve čtyřhodinovém řešení vysoce náročných matematických úloh. Ve dvou soutěžních kategoriích se utkají studenti z celé Evropy a Ruska. Českou matematickou elitu bude zastupovat 20 studentů Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Ostravské univerzity. Ostravu budou reprezentovat i dva extrémně matematicky nadaní studenti gymnázia Matiční a Olgy Havlové.

Ostrava se na pár dní v dubnu stane místem s nejvyšší koncentrací špičkových matematických mozků v Evropě. 148 studentů z 39 univerzit ze 16 států světa. To je bilance loňského ročníku Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka (Vojtěch Jarník International Mathematical Competition – vjimc.osu.cz).

„Jde o velmi prestižní soutěž, jejíž výsledky dokonce zohledňují některé firmy při výběru svých zaměstnanců a univerzity při přijímacích řízeních,“ sdělil docent Jan Šustek, hlavní organizátor soutěže a člen pořádající Katedry matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) o kvalitě a prestiži matematického klání.

Soutěž se koná každý rok v dubnu, letos se tak odehraje dne 13. 4. 2018. V 8.30 ráno proběhne slavnostní zahájení v prostorách Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, následně budou soutěžící od 9 do 13 hodin řešit matematické úlohy v učebnách Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Úlohy nejsou předem známy, vytváří a vybírá je mezinárodní porota až těsně před soutěží.

Po skončení soutěžní části je ve Světě techniky pro všechny zúčastněné matematiky připravena odborná přednáška zvaného hosta, kterým bude přední matematik a odborník na matematickou logiku Daniele Mundici z univerzity ve Florencii. V sobotu 14. 4. 2018 od 15 hodin pak proběhne v sále Janáčkovy konzervatoře vyhlášení vítězů, předávání finančních cen a slavnostní zakončení letošního ročníku soutěže.

Další informace o soutěži, včetně její historie, seznamu nejlepších studentů nebo soutěžních příkladů, lze najít na internetové adrese vjimc.osu.cz.

Kontakt:

Mgr. Adam Soustružník