OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Zázemí univerzity > Poradenské centrum OU > Rady a tipy

• Obrázek

Neúspěch u maturity či přijímaček na OU? Nevěšte hlavu, existují řešení

Je to běžná věc a může se stát i těm nejlepším. Přijde důležitá zkouška a kvůli stresu a nervozitě se dostaví okno. Věci, které byste normálně věděli, jsou nenávratně pryč. Místo toho se dostaví pocit zoufalství a panika. A než si to člověk uvědomí, je po všem. Zkouška je u konce, ale dobrý dojem ze sebe nemáte. Výsledek „neprospěl“ jen potvrdí vaše obavy.

Hlavní teď je nenechat se rozhodit. Každému z nás se v životě občas něco nepovede. Jedna zkouška vám nepokazí celý život.

Někdo září, někdo v září

Pokud se vám nedařilo u maturitní zkoušky, neznamená to, že na další studium můžete rovnou zapomenout.

Co nejdříve si ve škole zjistěte, co bude dál a jak máte postupovat. Každý má kromě prvního řádného termínu maturity nárok ještě na další dva opravné termíny. Učitelé vám jistě poradí, jak se na nový termín přihlásit a kdy a kde budete zkoušku konat. Opravné a náhradní zkoušky se konají jen v některých školách (tzv. spádových). Dílčí ústní zkoušky z ČJ a cizího jazyka se konají na škole, kde studujete.

Důležité je si pohlídat datum pro podání přihlášky k náhradní či opravné maturitě pro podzimní období. Letos je tímto mezním termínem 25. července. Žádost podáváte vy řediteli své školy.

Pokud se vám nezdá ohodnocení některé části maturity, můžete požádat o přezkoumání průběhu a výsledku zkoušky. V případě písemné zkoušky máte 20 dní od konce jejího konaní možnost podat písemnou žádost na krajský úřad či magistrát. V případě didaktického testu máte pak 20 dní na podání žádosti na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.

Poučte se ze svých chyb

Vaší výhodou je, že opravu budete dělat pouze z předmětů, v nichž jste neuspěli, v případě dílčích zkoušek jen tu dílčí část. Nemusíte se tak učit znovu na celou maturitu.

Pokud v něčem opravdu „plavete“ je ještě dostatek času si zařídit doučování. Poptejte se spolužáků, kteří byli u maturity úspěšnější, zda by vám mohli učivo vysvětlit. Doučování si můžete také zaplatit. Některé společnosti nabízejí osvědčené profesionální lektory.

Dnešku vládne internet, a i tam najdete spoustu rad a tipů, jak se připravit na maturitu. Někteří Youtubeři natočili o maturitních zkouškách video, ve kterém sdílí správné výsledky i s vysvětlením. Není nic lepšího než se poučit z vlastních chyb. Podruhé už stejnou chybu pravděpodobně neuděláte.

Maturita ne, ale přijímačky ano

I když se u maturity nedařilo, u přijímacích testů na vysokou školu jste mohli zaválet. Ale co teď? Bez maturity to nepůjde, ale univerzita na vás počká.

Každý uchazeč musí dosáhnout středního vzdělání s maturitní zkouškou. Dokladem je ověřená kopie maturitního vysvědčení. Tuto kopii odevzdává uchazeč u zápisu do studia, bez požadovaného dokladu nebude do studia zapsán.

Pokud maturitní vysvědčení ještě nemáte, musíte si podat žádost o náhradní termín zápisu do 1. ročníku. Informace naleznete na webových stránkách OU/fakulty v sekci Přijímací řízení v obecné části nebo u příslušných studijních programů/oborů, případně kontaktujte studijní oddělení dané fakulty.

Těžké přijímačky, velká konkurence, ale chci to zkusit

Odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí ke studiu a 2. kola přijímacího řízení.

Nezvládli jste přijímačky, nepřijali vás ke studiu z kapacitních důvodů nebo jste zaspali podávání přihlášek? Ať už je to jakkoliv, není to konec.

To, zda jste u přijímaček uspěli, či nikoli vám napoví výsledky přijímacích zkoušek. Ale pozor, pokud se vám v elektronických výsledcích přijímacího řízení uchazečů ukáže rozhodnutí, není ještě definitivní. Na základě zde zveřejněných informací nezasílejte na fakultu odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí ke studiu. Vyčkejte na doručení písemného rozhodnutí. Fakultou je rozhodnutí vyhotoveno nejpozději 30 dnů od data zasedání přijímací komise.

Odvolání proti rozhodnutí o přijetí/nepřijetí ke studiu

Pokud jste od Ostravské univerzity obdrželi rozhodnutí o nepřijetí ke studiu, zároveň jste obdrželi také pokyny, jak můžete dále postupovat. Na odvolání máte 30 dní od obdržení rozhodnutí. Do odvolání je velice důležité uvést důvod, proč se odvoláváte.

Účelem odvolání není řešení problémů spojených s doplňováním volné kapacity studijních programů.

Nedostačující důvody pro změnu rozhodnutí o nepřijetí ke studiu jsou zejména:

• zájem o studium
  • rodinná tradice
  • studijní výsledky ze střední školy
  • předchozí praxe v oboru

Než tedy napíšete odvolání, podívejte se na často používané důvody pro odvolání, ke kterým ale není přihlíženo. V části přijímacího řízení je zároveň dostupný také příslušný formulář.

Druhé kolo přijímacího řízení

Pokud vám odvolání nevyšlo nebo jste si jen nestačili podat přihlášku, je vaší další šancí 2. kolo přijímaček. Ne všechny obory je však otvírají. Druhá kola se vypisují pouze v případě, že se po prvním kole nenaplnila kapacita oboru. Hromadný seznam proto nenajdete. Je třeba sledovat aktuality jednotlivých fakult a čekat, zda se právě váš obor znovu otevře. Další postup už je stejný jako u prvního kola. Podáte si přihlášku a projdete procesem přijímacího řízení.

Netýká se to pouze středoškoláků

S posunem termínů státních závěrečných zkoušek nastala také otázka, jak je to s navazujícím magisterským studiem. Postup je však velice podobný jako v předchozím případě. Přihlásíte se ke studiu a pokusíte se zvládnout přijímací zkoušky. Státnice sice budete konat později, ale i tak můžete být navrženi na přijetí. Pokud byste u státnic neuspěli, ale byli byste přijati do navazujícího studia, požádejte na studijním oddělení příslušné fakulty o odklad termínu zápisu do prvního ročníku.

Bc. Tereza Kuchařová, studijní poradkyně

Zdroj: https://vpz.cermat.cz/Info/Uvod.aspx