OU > O univerzitě > Struktura univerzity > Zázemí univerzity > Poradenské centrum OU > Rady a tipy

• Obrázek

Hledání práce v době pandemie

Zavírání firem a podniků, omezení provozu, práce z domova … Doba mimořádných opatření s sebou může přinést výpadek pracovního přivýdělku pro všechny z nás, studenty nevyjímaje. Dobrá zpráva však je, že s výpadkem zaměstnanců, kteří odešli do karantény nebo na ošetřování člena rodiny, se potýká také mnoho zaměstnavatelů. Vyrojila se tedy široká škála pracovních nabídek a zaměstnavatelé sáhnou po výpomoci z řad studentů ještě raději než kdykoliv předtím.

Okamžité řešení – brigáda či práce na dohodu

Pokud jste přišli o pravidelný příjem, jsou pro vás aktuálně příznivější krátkodobé brigády nebo dohody. Firmy jsou v této oblasti mnohem pružnější než předtím, odpadají zde sáhodlouhé několikakolové výběry kandidátů. Posily hledají třeba různé kurýrní a doručovatelské služby i eshopy, které potřebují lidi do skladů nebo na zákaznické linky. Šikovné ruce se hodí také prodejcům nebo výrobcům potravin. Nástup do těchto provozů je během nouzového stavu jednodušší, protože vláda zrušila nutnost dokládat potravinářský průkaz nebo absolvovat zdravotní prohlídky.

Pokud si chcete vyčistit hlavu a změnit prostředí, tak v zemědělství je nyní velký nedostatek sezónních pracovních sil a všude vás rádi zaměstnají. Stačí projít portály nabízející práci a podívat se do sekce zemědělství. A když by vám spíše než pole učarovala vůně lesa, tak i Lesy ČR nabízejí studentskou brigádu na výsadbu stromů.

Nábor na dlouhodobé práce stále funguje

Zaměstnavatelé a další organizace neobsazují jen krátkodobé práce, ale otevřeno je i mnoho pozic na dlouhé období. Pokud zaměstnavatel trvá na pohovoru osobní formou, myslete v první řadě na své bezpečí. Není vůbec od věci, když se zaměstnavatele zeptáte, jakou formou bude pohovor probíhat, kolik lidí se ho bude účastnit a jakým způsobem budou zajištěny bezpečností podmínky. Rouška je zde samozřejmostí, hodit se budou ochranné rukavice a připravte si i vlastní psací potřeby pro případ, že budete něco vyplňovat.

Jak se připravit na pohovor „na dálku“?

Mnohem pravděpodobněji se ale setkáte s nějakou formou distančního pohovoru. Na brigády a krátkodobé práce zaměstnavatelům většinou postačí pohovor po telefonu. Na dlouhodobé práce však chtějí uchazeče vidět alespoň přes kameru. Online techniky výběru zaměstnanců nejsou žádnou novinkou. Zahraniční firmy, které mají vedení tisíce kilometrů daleko, je využívají poměrně hojně. Z vaší strany to obnáší připojení se k některé aplikaci umožňující videokonference, důležité je se na všechny technické podmínky předem připravit. Detailnější informace najdete v mém příštím článku „Jak se připravit na online pohovor“.

Ačkoliv forma kontaktu bude jiná, než běžně bývá, většina dalších věcí bude víceméně stejná a platí zde stejná pravidla jako u osobního pohovoru. I tu se vyplatí zjistit si předem maximum informaci o organizaci, do které se hlásíte, udělat si jasno, co nabízená práce obnáší, mít po ruce důležité dokumenty, něco k psaní i seznam připravených otázek. A i na pohovor přes kameru si oblečte něco formálnějšího, než je domácí oděv.

Jaké mi budou klást otázky?

Nepochybně ty samé, jako při osobním pohovoru. Zajímat je bude vaše motivace, proč hledáte práci právě u nich, jak si s nabízenou prací poradíte a samozřejmě vaše zkušenosti. Navíc můžete očekávat otázky, které s sebou přináší mimořádný stav, tedy jestli jste schopni se včas dopravit do práce, zvládat aktuální opatření spojená s pandemií či jestli se vás jinak týkají aktuální omezení. Proto si předem vyhledejte lokalitu, ve které budete pracovat a zvažte, zda jste schopni tam v těchto i pozdějších časech dojíždět. Přes kameru se zdá všechno blízko.

Na co se mám zeptat já?

Tato část je u distančního pohovoru velmi důležitá. Vzhledem k tomu, že své potenciální pracoviště neuvidíte naživo, musíte se na něj zaměstnavatele dokonale vyptat. Po pohovoru byste měli mít představu, zda budete mít vše potřebné a jak bude vaše práce probíhat. Zajímejte se také o to, kolik lidí bude spolu s vámi na pracovišti a jak budou zajištěny bezpečnostní podmínky, minimálně po dobu pandemie. Při osobním pohovoru se většinou můžete seznámit s prostředím a atmosférou v organizaci, do které se hlásíte. To je při online pohovoru trochu nevýhoda, protože se vám naskytne pouze pohled do obýváku člověka, který s vámi pohovor dělá. Alespoň částečně však můžete tyto informace získat z externích zdrojů, jakými je například aplikace Atmoskop.cz, ve které zaměstnanci vyplňují svou spokojenost s pracovními podmínkami u daného zaměstnavatele.

Síťujte na síti

V době, kdy se lidé společně tolik nestýkají, bohužel úplně nefunguje jindy efektivní nástroj hledání zaměstnání – síťování. Vyjít zaměstnavatelům vstříc však můžete vyplněním svého profilu do databáze velkých pracovních serverů. Najdete je např. na stránkách Prace.cz nebo Jobs.cz v sekci „Profil“ nebo „Můj profil“ a získat tak náskok před ostatními. Další příležitost, jak dát o sobě vědět navenek, je vyplnění profilu na LinkedIn. Pro všechny tyto profily je důležitým základem mít kvalitně zpracovaný životopis. Jestli jste sepsání životopisu dosud odkládali, teď přišla ta pravá chvíle.

Chtěli byste vědět o online pohovoru více? Pak si přečtěte můj další článek „Jak se připravit na online pohovor“ nebo mi rovnou napište na .

Ing. Lenka Lapišová, kariérní poradkyně a koučka

logolink