Zveme vás na křest knihy Foto Kolář, která vizuálně mapuje Ostravsko od dvacátých do padesátých let 20. století

Ostrava / 26. 01. 2023

Na půdě Ostravské univerzity v pondělí 30. ledna od 17:30 pokřtí autoři knihy, Lukáš Bártl a Ondřej Kolář, spolu s rektorem Ostravské univerzity a děkanem Fakulty umění OU, publikaci Foto Kolář. Srdečně zveme do OUshopu, Univerzitního obchodu a knihkupectví OU, kde se křest této význačné knihy koná. Neprávem opomíjený fotograf Viktor Kolář st. společně s textovým doprovodem autorů přináší velmi významné vizuální svědectví Ostravska od dvacátých do padesátých let 20. století.

Unikátní výběr z archivu Viktora Koláře st. se stovkami fotografií a přibližně čtyřiceti tisíci políčky negativů provedl historik umění a kurátor Lukáš Bártl z Fakulty umění OU, který jej textem doprovodil společně s historikem ze Slezského zemského muzea Ondřejem Kolářem. „Dílo tohoto fotografa má nejen obrovskou dokumentární hodnotu, ale jeho vizuální kvality jej řadí k nejpozoruhodnějším souborům československé reportážní fotografie 20. století,“ popisuje Lukáš Bártl.

Viktor Kolář st. byl doposud opomíjenou postavou české fotografie, přestože je jeho dílo nejvýznamnějším vizuálním svědectvím Ostravska od dvacátých do padesátých let 20. století. „Díky své nadčasové kvalitě má ale platnost mnohem širší. Kolář zachytil několik prezidentů, politiky, umělce, zajímal se o sociální témata, lidskou práci, zaznamenával všední život,“ uvádí Bártl. Na snímcích tak nacházíme vedle významných politiků, malířů Roberta Guttmanna a Jana Zrzavého či spisovatele Petra Bezruče také zástupce pracujícího lidu – dělníky, horníky či vojáky.

Křest proběhne v pondělí 30. ledna od 17:30 v OUshopu – Univerzitním obchodu a knihkupectví OU na Mlýnské 5. Na akci, na které bude možné si publikaci Foto Kolář zakoupit, vás srdečně zveme. OUshop je název nově otevřených prostor určených pro prodej univerzitních předmětů a publikací nejen z pera akademiků Ostravské univerzity, ale také pro setkávání při komornějších kulturních a společenských akcích. Prodejna je otevřena každý všední den od 9. do 17. hodiny.

Kontakt:

Mgr. Lukáš Bártl, Ph.D. (informace k publikaci)
Spoluautor knihy

Mgr. Markéta Slivková (informace ohledně křtu publikace)
Vedoucí Univerzitního obchodu a knihkupectví