Studenti ostravské lékařské fakulty začali pomáhat nemocnicím i krajské hygienické stanici

Ostrava / 16. 03. 2020

Nemocnice Moravskoslezského i Zlínského kraje vyslyšely nabídku studentů ostravské lékařské fakulty, kteří nabídli svoji pomoc poté, co skončila v důsledku nařízení vlády výuka na všech školách. Už dnes nastoupilo deset studentů do Fakultní nemocnice v Ostravě. Další studenti budou pomáhat například ve Vítkovické nemocnici, ale i v Třinci nebo v Uherském Hradišti. Šest studentů z oboru Ochrany veřejného zdraví už několik dní pomáhají enormně vytížené Krajské hygienické stanici v Ostravě.

Studenti ostravské lékařské fakulty přišli s nabídkou pomoci ještě před uložením pracovní povinnosti vládou. „Jsem na naše studenty hrdý. S nabídkou pomoci přišli aktivně sami, už dnes je řada z nich v terénu. Pomáhat chtějí medici, budoucí sestry i záchranáři. Hlásí se nám i studenti z ostatních lékařských fakult, kteří se po uzavření škol vrátili zpět do regionu a jsou připraveni pomáhat,“ říká děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Arnošt Martínek s tím, že je fakulta připravena studentům práci v nemocnici zprostředkovat.

Studenti už několik dní pomáhají třeba v enormně vytížené Krajské hygienické stanici v Ostravě a dnes nastoupili do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde budou pomáhat s triáží (třídění závažnosti onemocnění pacientů). „S ohledem na uloženou pracovní povinnost je fakulta připravena vyjít vstříc požadavkům dalších nemocnic. Máme připraveny seznamy dalších studentů, kteří jsou připraveni pomoci. Celou situaci budeme koordinovat s vedením nemocnic i vedením krajem,“ objasňuje Arnošt Martínek.

Vláda včera před půlnocí v rámci nouzového stavu vyhlásila pracovní povinnost studentům středních, vyšších odborných a vysokých škol ve všech studijních programech, které studenty připravují pro výkon lékařských i nelékařských zdravotnických profesí. Chce tak zajistit plynulé poskytování zdravotních služeb ve všech nemocnicích, které se potýkají v důsledku nařízení karantény u řady zdravotníků s personálními výpadky.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Ke studiu medicíny se zde ročně hlásí přes tisíc zájemců. Studium na lékařské fakultě doposud úspěšně ukončilo už 281 lékařů. Mnozí z nich zůstávají v nemocnicích Moravskoslezského kraje.

Podpora zdravotnickým zařízením

V souvislosti s šířením koronavirové infekce v ČR a s přijetím následných protiepidemických opatření budou pravděpodobně zdravotnická zařízení personálně oslabená režimem karantény nebo ošetřováním člena rodiny. Obrátí-li se vedení nemocnic a jiných zdravotnických zařízení na Lékařskou fakultu OU s žádostí o pomoc studentů, budou tito neprodleně o uvedené žádosti informováni.

Kontakty za LF OU dle případné požadované náplně pracovní činnosti studentů:
Veřejné zdravotnictvídoc. Ing. Hana Tomášková, Ph.D.; Ing. Martina Polochová, DiS., MBA, LL.M.
Ošetřovatelstvíprof. PhDr. Darja Jarošová, Ph.D.; doc. PhDr. Mgr. Radka Kozáková, PhD.
Porodní asistencePhDr. Bohdana Dušová, Ph.D.
Všeobecné lékařstvíMgr. Ivona Závacká, Ph.D.
Zdravotnické záchranářstvíPhDr. Sabina Psennerová, PhD.

Kontakt:

Ing. Hana Hanke