Black Milk: Berlín nahlédne do ocelové duše Ostravy

Ostrava / 12. 06. 2019

Ostrava 12. června – Již ve čtvrtek 13. června 2019 zavítá ostravská delegace umělců a osobností z Fakulty umění a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity k německým sousedům do Berlína, kde se v Českém centru uskuteční vernisáž unikátní výstavy nazvané Black Milk.

Svá díla představí ti nejvýznamnější současní protagonisté výtvarné scény v Ostravě, jež vychází z velmi specifické kulturní identity vybudované na postindustriálním základu. Součástí vernisáže bude i autorské čtení vystavujících umělců s renesančním duchem, kteří se mimo jiné věnují i literární tvorbě. Zazní ukázky z tvorby děkana Fakulty umění OU Františka Kowolowského, dále Daniela Balabána, Jiřího Surůvky, Tomáše Koudely a Pavla Formana.

Unikátní výstavu, která v Českém centru v Berlíně potrvá od 13. června do 5. září 2019, doplní 20. června i tematická diskuze s Michaelou Ryškovou z Národního památkového ústavu, vystavujícím umělcem Tomášem Koudelou z Ostravské univerzity a těmi nejpovolanějšími německými hosty.

V dřívějších dobách stavěla Ostrava svou identitu čistě na těžbě nerostných surovin, jaký vliv měl tedy na místní umění průmyslový úpadek, který nastal v minulém století? Je ostravská vizuální identita výtvarné scény ojedinělým regionálním fenoménem, nebo se jedná o reakci na současné globální estetické trendy? Odpovědi i pohnutky k dalším otázkám nabídne dílo těch nejzvučnějších ostravských jmen jako je Daniel Balabán, Petronela Bencová, Pavel Forman, Tomáš Koudela, František Kowolowski, Jiří Kuděla, Dáša Lasotová, Barbora Mikudová, Petr Lysáček, Václav Rodek, Tereza Samková, Marek Schovánek, Ivo Sumec, Jiří Surůvka, Iveta Šafránková, Ivana Štenclová.

Kontakt pro média:

Mgr. Adam Soustružník