Lékařská fakulta Ostravské univerzity letos přijme nejvíc studentů od svého vzniku

Ostrava / 17. 05. 2019

Lékařská fakulta Ostravské univerzity a Fakultní nemocnice Ostrava sehrávají v ostravském regionu v oblasti zdravotnictví, vzdělávání i vědy klíčovou roli. Shodli se na tom dnes během společného setkání s novináři děkan ostravské lékařské fakulty doc. MUDr. Arnošt Martínek CSc. a nedávno jmenovaný ředitel Fakultní nemocnice Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA. Potvrzuje to i fakt, že fakulta v letošním roce přijme nejvíc studentů od svého vzniku. Poslední průzkum navíc ukázal, absolventi chtějí zůstat v regionu.

Na úvod bych rád řekl, že jsem nesmírně rád, že lékařská fakulta může s nemocnicí opět úzce spolupracovat. Zklidnění situace vítají nejen zaměstnanci fakulty, ale také naši studenti, kteří už se nemusí obávat o budoucnost své alma mater a mohou se opět plně soustředit na studium,řekl v úvodu setkání s novináři děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity doc. MUDr. Arnošt Martínek CSc.

Zklidnění situace podle ředitele Jiřího Havrlanta vítají také zaměstnanci fakultní nemocnice. „Když jsem do funkce ředitele nastupoval, bylo narovnání vztahů s lékařskou fakultou jedním z prvořadých klíčových úkolů. Jsem rád, že jsme společně s děkanem našli poměrně rychle společnou řeč a shodli se na tom, že je zapotřebí co nejdříve začít jednat, říká ředitel Fakultní nemocnice Ostrava MUDr. Jiří Havrlant, MHA.

Oba se přitom shodli, že fakultní nemocnice i fakulta sehrávají v regionu v oblasti zdravotnictví klíčovou roli. Nemocnice v tom, že bezesporu jako jediná v kraji poskytuje často vysoce superspecializovanou péči. Fakulta zase připravuje mediky na budoucí lékařskou profesi. Podle děkana Martínka přitom čerství absolventi stále častěji preferují pro výkon svého lékařského povolání právě ostravský region. „Podle posledního průzkumu, který jsme dělali mezi absolventy všeobecného lékařství, jich sedmdesát procent uvedlo, že chce zůstat v Moravskoslezském kraji,říká Arnošt Martínek s tím, že tato čísla jasně dokazují, že vznik ostravské lékařské fakulty, i přes tvrdý odpor některých představitelů historických lékařských fakult, byl jednoznačně krok správným směrem.

Lékařská fakulta také díky navýšení finančních prostředků od státu i podpoře Moravskoslezského kraje přijme v letošním roce víc studentů. „V minulosti jsme mohli každoročně přijmout přibližně 110 studentů. Teď díky navýšení financí od státu přijmeme 129 mediků. Dalších 5 studentů navíc můžeme přijmout díky podpoře Moravskoslezského kraje. Celkem tedy ke studiu nastoupí 134 mediků,upřesňuje děkan Martínek s tím, že ke studiu tak letos nastoupí nejvíc studentů od vzniku lékařské fakulty. Navýšení počtu studentů je podle něj hlavně dobrou zprávou pro všechny nemocnice regionu. „Nemáme sice tak bohatou historii jako ostatní lékařské fakulty, ale lékaři z fakultní nemocnice i soukromých nemocnic si naše absolventy velmi chválí,dodává děkan.

Ředitel ostravské fakultní nemocnice i děkan lékařské fakulty se podle svých slov na vzájemnou spolupráci těší. Společně jsou připraveni čelit novým výzvám. „Za jednu z největších výzev osobně považuji vybudování kliniky zubního lékařství. S děkanem Martínkem jsme se shodli na tom, že společně uděláme vše proto, abychom do Ostravy přilákali přední stomatologické odborníky s požadovanou akademickou hodností a pokusili se otevřít stomatologickou katedru, která by vychovávala zubní lékaře, kterých je v celé republice akutní nedostatek,říká ředitel Jiří Havrlant

Realizace této ambiciózní vize je během na velmi dlouhou trať a bude zapotřebí silné ekonomické i politické podpory zástupců kraje i města,dodává děkan.

Podle děkana čekají fakultu i nemocnici ve střednědobém horizontu další významné projekty. Například projekt „Cvičné nemocnice“, která by mohla vzniknout rekonstrukcí jedné ze starších budov v areálu lékařské fakulty. „Nyní jsme ve fázi podání projektu a nejpozději v druhé polovině letošního roku budeme vědět, zda bude schválen. Vybudování simulačního centra by přišlo na téměř čtvrt miliardy korun a významně by zkvalitnilo výuku našich studentů. Cvičná nemocnice by totiž byla vybavena řadou lékařských přístrojů, simulátorů, figurín i trenažerů napodobující skutečné situace, v nichž se budoucí lékaři i zdravotníci mohou ocitnout,přibližuje děkan s tím, že teď nezbývá než držet palce, aby byl projekt na vybudování simulačního centra schválen.

Kontakt:

Lékařská fakulta Ostravské univerzity