Mějte své zdraví pod kontrolou, vzkazují ostravští medici a zvou na bezplatná preventivní vyšetření

Ostrava / 09. 04. 2019

Den zdraví pod kontrolou! Tak se jmenuje akce, kterou příští týden ve středu pořádají studenti lékařských fakult po celé České republice. Připojí se k ní i ostravští medici, kteří ve spolupráci s EUC Klinikou Ostrava (bývalé MephaCentrum) chystají pro veřejnost bohatý program plný bezplatných preventivních vyšetření pro děti i dospělé. Akce se uskuteční ve středu 10. dubna od 8.00 do 16.00 hodin v prostorách před i v budově EUC Kliniky Ostrava.

Bohatý preventivní program čeká na veřejnost nejen před budovou polikliniky, ale i uvnitř kliniky, která při této příležitosti otevře dveře svých specializovaných ambulancí. „Veřejnosti nabídneme například kontrolu mateřských znamének v naší kožní ambulanci a poradíme, jak před blížícím létem chránit svoji kůži,“ přibližuje hlavní sestra EUC Kliniky Ostrava Petra Konečná.

Kromě toho nabídne EUC Klinika Ostrava také screening sluchových vad pro děti ve věku 5 let prostřednictvím audiometrického vyšetření. A díky zapojení Oční kliniky Gemini do akce si lidé mohou přijít nechat zkontrolovat i svůj zrak.

Preventivní vyšetření nabídnou ve speciálních stanech před budovou kliniky i vyškolení medici. „Lidem budeme měřit hodnotu glykémie, tlak či procento tuku v těle. Tentokrát bude po celý den otevřena i speciální diabetologická ambulance paní doktorky Himmelové, na kterou se budou moci lidé okamžitě obrátit v případě naměření vysoké hladiny cukru v krvi,“ říká spoluorganizátorka akce Hana Straková, studentka ostravské lékařské fakulty a členka IFMSA CZ Ostrava (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny).

Jeden ze stanů bude věnován také dětem a prevenci. „Speciálně pro děti máme připravené zábavné ošetření velkého plyšového medvěda,“ prozrazuje budoucí lékařka Hanka Straková s tím, že veřejnosti chtějí touto aktivitou také blíže představit projekt Nemocnice pro medvídky, který si klade za cíl zbavit děti strachu z „bílých plášťů“. Pro děti bude po celou dobu přichystaná také sanitka, kterou si budou moci prohlédnout a dozvědět se něco víc o práci záchranářů a společně s rodiči si budou moci vyzkoušet třeba i nácvik první pomoci.

A součástí venkovního preventivního programu bude i bezplatné nutriční poradenství. S blížícím se letém a touhou zhubnout aspoň trochu pár kil do plavek určitě uvítají mnohé ženy ochutnávku zdravé stravy a možnost objednat se na další konzultace do speciální výživové poradny. „Lidem nabídneme rady ohledně zdravého způsobu stravování, možnosti změny životního stylu a budeme mít i speciální váhu, na které budeme měřit takzvaný Body Mass Index. Je to takový indikátor, který nám napoví, zda lidé trápí nadváha,“ vysvětluje nutriční terapeutka EUC Kliniky Ostrava Anna Sztemonová s tím, že pokud už se člověk rozhodne pro změnu životního stylu s cílem shodit nadbytečné kilogramy, je vždy lepší alespoň ze začátku vyhledat pomoc odborníka.

A akce bude mít i charitativní rozměr. „Zájemci si budou moci zakoupit díky našemu úspěšnému charitativnímu projektu Čokoládové srdce speciální čokoládu. Výtěžek z jejího prodeje totiž půjde na podporu dobré věci,“ dodává Hana Straková.

Jeden ze stanů bude věnován také dětem a prevenci. Autor: Hana Hanke
FOTO: Jeden ze stanů bude věnován také dětem a prevenci. Autor: Hana Hanke