Ostravská Noc vědců - (ne)bezpečně chytrá akce!

Ostrava / 16. 08. 2016

30. 9. 2016 od 17 do 22 hodin se bude v Ostravě konat 4. ročník Ostravské Noci vědců (ONV). Akci pořádají obě ostravské univerzity – Ostravská univerzita a letos poprvé také VŠB – Technická univerzita Ostrava. Vědecko-popularizační akce pod záštitou Evropské komise se bude konat na fakultách obou škol na mnoha místech v Ostravě. Letos na téma bezpečnost!

Ne každý hrdina létá vzduchem a střílí ze zbraně. Někteří z nich se o naši bezpečnost starají z laboratoří. A právě tyto hrdiny bude mít ostravská veřejnost možnost poznat 30. 9. 2016 v podvečer během ONV.

„Loňská rekordní návštěvnost přes 3 000 lidí nás přiměla akci rozšířit z fakult Ostravské univerzity do celé Ostravy. K organizaci jsme přizvali nejen naši partnerskou univerzitu VŠB–TU Ostrava, ale také Městskou policii Ostrava, Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, protidrogové centrum Renarkon nebo iniciativu PrsaKoule zaměřenou na prevenci rakoviny prsu a prostaty. Pojícím tématem letošního ročníku je totiž bezpečnost,“ uvádí koordinátorka celé akce Tereza Gerthnerová z Ostravské univerzity a dodává, že akci finančně podpořilo Statutární město Ostrava.

Akce je díky rozmanitosti obou univerzit i dalších spolupracujících organizací vhodná úplně pro všechny: děti, studenty, rodiče i prarodiče, nadšence pro přírodní vědy, společnost, zdraví a medicínu, techniku, jazyky, informatiku, historii, psychologii a mnoho dalšího.

„ONV nabídne neotřelé úhly pohledu na (ne)bezpečí v různých jeho formách – ať už se jedná o ohrožení mateřského jazyka, budoucnosti Evropy, nebezpečnou faunu a flóru, přehmat při poskytování první pomoci, při pohybu v kyberprostoru, při návratu z ulice zpět do života, bezpečnost našeho zdraví a prevenci závažných onemocnění nebo pocit bezpečí, který člověku dokáže dát canisterapie. Díky spolupráci s policií a záchranáři se mohou lidé těšit také na dynamické ukázky koní, psů či záchranné techniky nebo si mohou osvojit základy sebeobrany,“ jmenuje některé části programu Tereza Gerthnerová.

Ve skutečnosti toho bude mnohem více: podrobný program, video a fotky z loňského ročníku najdete na www.ostravskanocvedcu.cz.

Noc vědců je celoevropská akce konaná pod záštitou Evropské komise a pořádají ji univerzity, výzkumná centra, vědecké instituty a podobná pracoviště. Ostravská Noc vědců je jednou z největších a nejúspěšnějších Nocí vědců v České republice a rok od roku se rozrůstá.

Odkazy:

ONV: www.ostravskanocvedcu.cz
Noc vědců (ČR): http://noc-vedcu.cz
European Researcher´s Night: http://ec.europa.eu/research/researchersnight/index_en.htm

Kontakt Ostravská univerzita:

Mgr. Adam Soustružník, tiskový mluvčí OU
e-mail: / tel: +420 724 919 614

MgA. Tereza Šišmišová, koordinátorka akce Ostravská Noc vědců
e-mail: / tel: +420 732 316 522

Kontakt VŠB – Technická univerzita Ostrava:

Mgr. Klára Janoušková, tisková mluvčí VŠB-TUO
e-mail: klara.janouskova@vsb.cz / tel: +420 733 627 896