Světoví matematici přijedou na prestižní soutěž do Ostravy již 27. března

Ostrava / 16. 03. 2015

Ostrava, 15. března 2015 – Na Katedře matematiky Přírodovědecké fakulty (PřF) Ostravské univerzity v Ostravě (OU) kulminují roční přípravy na 25. ročník Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. Prestižní soutěž talentovaných matematiků z více světových univerzit než loni (35) tu vypukne již za 12 dní, 27. března 2015.

Každoročně se soutěže účastní nejlepší studenti matematiky z desítek nejen evropských univerzit. „Už se nám přihlásila většina univerzit a soutěžících. Máme více univerzit než před rokem a očekáváme přes 150 soutěžících,“ řekl Jan Šustek hlavní organizátor a garant Mezinárodní matematické soutěže V. Jarníka, který na Ostravské univerzitě matematiku také přednáší.

„Z největší dálky letos přijedou studenti z ruského Ekaterinburgu, který se nachází ve středu euroasijského kontinentu. Své soutěžící registrovaly i významné univerzity například z Cambridge, Moskvy, Varšavy a Prahy,“ uvedl dále Šustek.

Soutěžícími jsou často vítězové či úspěšní řešitelé matematických olympiád v jednotlivých státech. „V letošním roce k nám přijede minimálně 30 medailistů z mezinárodní matematické olympiády,“ uzavřel Šustek. V minulých letech se této prestižní soutěže zúčastnili například i soutěžící z Číny.

Každoročně se 14. března slaví mezinárodní den čísla pí, protože datum 3.14. (psáno v anglickém pořadí) tvoří cifry čísla pí, které je přibližně rovno 3,141592653. Organizátoři se rozhodli magický okamžik 3.14.15 9:26:53 oslavit netradičně - na sociálních sítích umístili hádanku, kolikrát se na přiloženém obrázku vyskytuje pí. „Hádejte s námi,“ dodávají organizátoři.

Ostravská soutěž Vojtěcha Jarníka je nejstarší matematickou soutěží v Evropské unii. Jejími hlavními organizátory jsou akademičtí pracovníci katedry matematiky PřF OU. Tuto prestižní akci pořádá katedra matematiky OU každý rok. Soutěž se dělí do dvou kategorií. První kategorie je určena studentům prvního a druhého ročníku vysoké školy, druhá kategorie je pro studenty třetího, čtvrtého a pátého ročníku VŠ.

Mezinárodní den čísla pí se organizátoři Mezinárodní matematické soutěže V. Jarníka z katedry matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity letos rozhodli oslavit netradičně – hádankou: Kolikrát se na této fotografii vyskytuje pí?
FOTO: archiv katedry matematiky PřF OU