Operní studio a orchestr Ostravské univerzity předvedou Pucciniho operu Gianni Schicchi

Ostrava / 06. 02. 2013

OSTRAVA 6. února 2013 - Ostravská univerzita je jedinou neumělecky zaměřenou univerzitou v České republice, která se může pochlubit jak vlastním orchestrem, tak operním studiem. Unikátní je také program, který univerzita chystá na pondělí 11. a středu 13. února na jeviště ostravského městského Domu kultury. Studenti Fakulty umění představí originální nastudování opery Gianni Schicchi italského skladatele Giacoma Pucciniho. Obohacením premiérového představení bude křest nového CD Fakulty umění s nahrávkou jednoaktových oper Veselohra na mostě a Hlas lesa Bohuslava Martinů. V případě druhé jmenované opery se jedná dokonce o první nahrávku tohoto díla vůbec. Na nahrávce se proto podílel Český rozhlas Ostrava.

Na přípravách opery Gianni Schicchi se pracovalo již od září. Nastudování se ujala renomovaná režisérka Slezského divadla v Opavě Jana Andělová - Pletichová, hudební doprovod připravil dirigent Jakub Žídek. Produkční operního studia Leona Pavlíková diváky láká na atraktivní pojetí opery, která čerpá svůj komický námět z Dantovy Božské komedie. Děj se ze 12. století přesouvá do 20. let 20. století, diváci tedy budou mít možnost shlédnout elegantní dámy a noblesní muže v dobových kulisách. Atraktivní je i námět opery - falšování závěti pro vlastní obohacení, láska dvou mladých lidí a potrestání chamtivých příbuzných. Libreto k opeře Gianni Schicchi napsal Giovacchino Forzano.

„Je to jedna z nejobtížnějších oper. Neztratí se v ní ani ty nejmenší nedostatky. Naši studenti ale sami aktivně muzicírují a jsou už jako posluchači univerzity členy prestižních orchestrů i divadelních scén. Jejich výkony jsou tedy i v Pucciniho jednoaktovce zcela profesionální,“ upozornil děkan Fakulty umění Ostravské univerzity Zbyněk Janáček.

Premiéry se uskuteční 11. a 13. února vždy v 19 hodin v Divadelním sále Domu kultury města Ostravy. Diváci, které nevšední zážitek láká, budou mít volný vstup.

Po operních představeních Figarova svatba W. A. Mozarta, Hlas lesa a Veselohra na mostě Bohuslava Martinů a operních fragmentů Prodaná Rusalka uvádí operní studio dílo Gianni Schicchi jako v pořadí již čtvrtou inscenaci. Operní studio Ostravské univerzity spolupracuje se všemi hudebními katedrami Fakulty umění. Vzniklo v roce 2009 a jeho cílem je důkladně připravit studenty pro uměleckou praxi a umožnit jim profesionální zkušenosti ještě během studia.

Ostravská univerzita nabízí studentům širokou škálu oborů. V tomto akademickém roce má 10.637 studujících. Na Fakultě umění je ve všech ročnících zapsáno přes 390 talentovaných posluchačů.