Výstava na kolejích: Jak se dá zpeněžit geniální nápad?

Ostrava / 04. 06. 2010

Dnes je převratným vynálezem internet, kdysi to byla pára. Jak změnila svět? Uvidíte v putovní výstavě v dobovém poštovním voze Českých drah v Ostravě-Svinově.

„Vynález parního stroje, který nastartoval průmyslovou revoluci, je těžko s něčím srovnatelný. Napadá mě pásová výroba, kterou jako první na světě ve třicátých letech zavedl Henry Ford. Aby uspokojil poptávku po levných vozech,“ zamýšlí se Alexandr Zaspal, správce dolu Michal (Národní památkový ústav Ostrava).

plakát

V dobovém poštovním voze Českých drah uvidíte modely parních strojů, dobové fotografie parních lokomotiv, parníků a dopravních zařízení A také video s ukázkami parního stroje, jehož vynález byl zlomovým v rozvoji dopravy a společnosti. Návštěvníci na vlastní kůži poznají, jak parní stroj funguje.

„Výstavou Pára v dopravě chceme lidem ukázat vývoj technologie parního stroje. Jak zasáhl do života lidí. Výstavu jsme pojali tak, aby to byla zábava. I pro ty, co se o techniku nezajímají, pro mladé lidi nebo pro rodiče a děti,“ říká manažer projektu Tomáš Šula z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

„Malé děti se mohou těšit na vláčky. Ostatní návštěvníky určitě zaujmou dobové fotografie všemožných parních strojů, parníků a parních lokomotiv, které nám zapůjčilo Technické muzeum v Praze. Fotky na panelech, které jsou na výstavě instalovány, jsou perfektní,“ říká Lukáš Straňák z oddělení pro podporu projektové činnosti na Přírodovědecké fakultě OU v Ostravě.

Copyright: Projekt TE-ERA

Děti, jejich rodiče a široká veřejnost může výstavu navštívit od úterý 15. června. Každý den vždy od 9:00 do 18:00 hodin na vlakovém nádraží v Ostravě-Svinově. Potrvá pouze do neděle 20. června. Pak se přesouvá do Liberce.

Výstava je pořádána v rámci projektu Technologické a ekonomické kompetence pro Evropský výzkumný prostor (TE-ERA). Organizátory putovní výstavy jsou Ostravská univerzita v Ostravě, Technická univerzita v Liberci, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně ve spolupráci s Českými drahami a ČD Cargo.

Díky finanční podpoře OP VK (Operační program vzdělávání pro konkurence schopnost) a státního rozpočtu ČR je prohlídka výstavy zdarma.