Jarní Ostrava bude patřit mistrům matematiky, budou slavit

Ostrava / 23. 03. 2010

Ostrava – Tak jako každý rok i letos bude patřit jarní Ostrava lidem, pro které jsou i nejsložitější rovnice nebo algoritmy hračkou. Pozvala je Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity. Věhlasní matematici a nejúspěšnější studenti tohoto oboru z celé Evropy a části Jižní Ameriky míří do města, aby se 25. března 2010 utkali v jubilejním 20. ročníku Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka. V klání, které dostalo jméno podle slavného profesora a posléze předsedy matematicko-fyzikální sekce Československé akademie věd.

„Tentokrát na soutěž poprvé přijedou studenti z univerzit v Moskvě a Petrohradu či z Athenské univerzity. Dorazí však také matematik, který se dá považovat za špičku na celém světě. Je to držitel tří zlatých medailí z mezinárodních matematických olympiád – Przemysław Mazur z Krakova. Nebudou chybět ani soutěžící a člen poroty z Budapešti, kteří mají tyto medaile dvě a student František Konopecký z Prahy, který vlastní jednu,“ uvádí za organizátory Jaroslav Hančl z katedry matematiky Ostravské univerzity. Celkem se očekává 200 účastníků z více než 40 univerzit. Když Hančl srovná výsledky minulých ročníků, konstatuje, že čeští studenti na tom nejsou vůbec špatně. „Asi nejlépe si vedou posluchači Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity,“ dodává.

Stále častěji se poslední dobou ozývají hlasy z podnikatelské sféry, které lamentují nad zoufalým nedostatkem technicky zdatných pracovníků, čili lidí, kteří se při studiu nevyhýbali matematice. Nedávno v tomto duchu apeloval v Ostravě také šéf energetického gigantu ČEZ Martin Roman. Společnost potřebuje tisíce nových technicky vzdělaných zaměstnanců.

Matematici se tedy v kuloárech také radí, jak učit matematiku, aby se stala na školách populárnější a zájem o ni vzrostl.

Matematický expert z Ukrajiny Dmytro Mitin, který na soutěž zavítá už poněkolikáté, tvrdí, že pro něj je matematika určitým druhem hry na celý život. Prací i koníčkem zároveň. „Nejde o ní přestat přemýšlet ani o víkendech. Proto potřebuji rodinu, která s matematikou sympatizuje. Jsou však dva odlišné druhy matematiků. Jedni počítají rychle, druzí pomalu. Špičkou v oboru však nemusí být ten, který si u pokladny v obchodě vše briskně zkalkuluje. Být dobrý obvykle znamená schopnost přemýšlet průběžně a hluboce o abstraktních věcech a ideje i náznaky umět spojit,“ míní Mitin. Dodává, že matematika je sice internacionální věda, ale každá země se zaměřuje na její různá odvětví. Například v Iránu se více věnují algebře a operačnímu výzkumu, v Ostravě matematické teorii. Záleží na tradici.

Celý svět však trápí stejná potíž. Matematika netáhne. Nejde v ní totiž dělat kariéru jako třeba v modelingu. „Lidé v ní neumějí vidět perspektivu, protože jim připadá mnohem náročnější, než jiná odvětví. Také do oboru netečou peníze jako třeba do automobilového průmyslu,“ tvrdí další z organizátorů klání Jan Šustek. K tomu Mitin podotýká, že kdyby bylo na něm, popularitu matematiky podpoří novými zajímavými knihami, časopisy, zábavnými učebnicemi a hlavně hravými televizními soutěžemi ve stylu šou.

Nicméně i nejkvalitnější a v Evropské unii nejstarší soutěž, na níž do Ostravy přijede matematická špička, může mít podle pedagogů svou váhu a podpořit zájem o matematické vědy. Student oboru Aplikace matematiky v ekonomii na Přírodovědné fakultě Ostravské univerzity Juraj Zaťko k tomu konstatuje: „Žáci podle mě nevědí, k čemu je dobré umět matematiku. Nevědí, že jim dává do života výbavu v podobě logického aparátu. Jen za sebe – dokážu se velmi rychle orientovat v různých situacích, umím si vše hned spočítat na základě určité logiky, nic mě nezaskočí.“

Kontakt:

Jaroslav Hančl,
e-mail: ,
telefon: 553 46 2136,
mobil 777 096 220;

Jan Šustek,
e-mail: ,
telefon: 553 46 2136,
mobil 733 341 931.

Na financování 20. ročníku mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka se podílí Statutární město Ostrava
logo Ostrava