Do Ostravy přilétly vážky Dana Bárty

Ostrava / 08. 10. 2009

Výstava vážek zachycených na uměleckých fotografiích! Populární zpěvák Dan Bárta v roli fotografa. V prostředí slezskoostravských dolů a kalů. Jako spoluautor knihy, na které pracoval s vědcem Alešem Dolným z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Vážky jsme dosud znali jen jako předmět zkoumání v biologii.

Vážky a zase vážky. Byly k vidění na výstavě fotografií Dana Bárty, hudebníka, textaře a v neposlední řadě i fotografa vážek, v AHOL GALLERY, nové galerii v centru Vítkovic, ve dnech 24. září - 30. října 2009. První den výstavy proběhla také vernisáž spojená s prezentací knihy za přítomnosti obou autorů.

Vystavené fotografie vznikly zejména v rámci přípravy odborné publikace Vážky České republiky: rozšíření, ekologie a ochrana, jejímiž autory jsou zpěvák Dan Bárta a vědec Aleš Dolný z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Knihu vydal Český svaz ochránců přírody Vlašim letos v květnu.

Výstava byla výjimečná nejen fotografiemi z knihy o vážkách, ale i fotografiemi samotnými. „V knize jsou dva druhy snímků,“ vysvětluje ostravský vědec Aleš Dolný z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, „umělecké a hybridní. Ve většině podobných knih o vážkách jsou pouze hybridní fotky, tedy ty, které dělají biologové sami: vážku v přírodě nafotí všelijak, přitom však neřeší barvy, kompozici nebo atmosféru. Důležité je pro ně pouze to, aby byl snímek ostrý. Jenomže v knize Vážky České republiky jsou i umělecké fotografie, esteticky působivé momentky s vyšší uměleckou hodnotou.“