První Oceánografické odpoledne proběhne v květnu na Ostravské univerzitě

Ostrava / 23. 04. 2007

Slezská Ostrava 24. dubna 2007 - Vůbec první Oceánografického odpoledne v České republice proběhne na Ostravské univerzitě v Ostravě 17. května 2007 ve 13 hod. v budově Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (OU) ve Slezské Ostravě na Chittussiho ulici č. 10 (napříč křižovatky naproti Dolu P. Bezruč).

První Oceánografické odpoledne se uskuteční v rámci cyklu přednášek o výzkumech oceánu a současných aktivitách českých badatelů, který pořádá katedra biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity v Ostravě a Český národní výbor pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou komisí UNESCO. V krátké sérii volných prezentací k tématu "Česká republika a výzkum moří" vystoupí vědečtí pracovníci z univerzit a výzkumných ústavů ČR, kteří v oblastech biologie, geografie i fyzikálních věd přispívají k poznání této pro nás stále exotické a přitažlivé části naší planety.

Přednášky, určené původně studentům biologických a geografických oborů, budou volně přístupné i širší veřejnosti. Posluchači se například dozvědí o vědeckém odvětví oceánografie, o významu železa jako chemického prvku v biologické produktivitě mořských vod, nebo o přírodovědných aktivitách našich univerzit v odkrývání tajemství života v polárních i tropických mořích. Nahlédnou ale i do neobvyklých prostředí zdánlivě již dobře poznaného Jadranu. Chybět nebudou ani epizody o vědou neplánovaných setkáních s velkým žralokem nebo obřím ploutvonožcem. Výzkumy oceánu se dají provádět z výzkumných lodí, ve spolupráci s potápěčskými centry u pobřeží exotických moří, nebo i na obrovskou vzdálenost, například využitím družic pro měření výšky hladiny oceánu.