Věznění a svoboda v době moderních technologií: Pozvání na přednášku klinické psycholožky Daniely Kantorové z Wright Institute v Berkeley

UPOZORNĚNÍ: Platnost této informace již vypršela.

Na Fakultu sociálních studií Ostravské univerzity přijede přednášet klinická psycholožka Daniela Kantorová, expertka z USA působící na Wright Institute v kalifornském Berkeley.

Dohled na mozky, hromadné věznění a svoboda v době pozdního kapitalismu

Spojené státy dnes vězní více než dva milióny lidí, převážně afroamerického a hispánského původu. Mnozí tento systém hromadného věznění chápou jako další fázi rasového útlaku, navazující na segregaci a otrokářství. Vývoj neurověd, z nichž vychází nové technologie dohledu a kontroly občanů, přináší mnoho otázek, zda se nejedná o další modernizovanou podobu útlaku navazující a podporující ty předchozí. Přednáška se bude zabývat otázkami, zda nové technologie v sobě mají zabudované rasové předsudky, jakým způsobem by mohly ještě dále rozšířit hromadné věznění v USA, a co to všechno znamená pro všechny, kteří usilují o reformy i radikální změnu vězeňského systému v USA.

Datum konání: 17. prosince 2019
Místo: aula OU, Českobratrská 16, 3. patro
14–16 hod.

Přednáška Dr. Daniely Kantorové se uskuteční v rámci projektu "Smart technologie pro zvyšování kvality života ve městech a regionech". Vše o projektu naleznete na jeho externím webu.

Facebooková událost pro připomenutí před konáním akce.

Medailonek přednášející

Daniela Kantorová získala doktorát v klinické psychologii na Wright Institute v Berkeley, kde v současnosti také pracuje. Dr. Kantorová řídí program klinické praxe „Contra Costa High Schools“, kde se doktorandi učí poskytovat psychoterapii zaměřenou na psychologické trauma studentům středních škol. Dr. Kantorová také působí jako konzultantka a supervizorka pro Wright Institute Sanctuary Project, který školí doktorandy k přípravě psychologických posudků doplňujících žádosti o azyl. Dr. Kantorová učí kurzy o psychologickém traumatu, psychobiologii, a advokacii ve vězeňském systému. K jejím zájmům patří komunitní organizování proti rasismu, a budování spolupráce mezi pracovníky z oblasti duševního zdraví a aktivistickými organizacemi. Dr. Kantorová byla zvolená prezidentkou organizace Psychologists for Social Responsibility pro rok 2020, a je členkou řídícího výboru organizace Anti Police-Terror Project. Ve volném čase ráda píše poezii a věnuje se fotografii.

Zveřejněno / aktualizováno: 04. 12. 2019