Světoví matematici tradičně zamíří do Ostravy

Ostrava / 27. 03. 2017

V pátek 31. března 2017 bude slavnostně zahájen 27. ročník prestižní Mezinárodní matematické soutěže Vojtěcha Jarníka na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Jde o nejstarší matematickou soutěž v Evropské unii.

banner

Každým rokem se do Ostravy sjíždí mladí nadějní matematici, aby zde poměřili své síly na půdě Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Mezinárodní matematická soutěž Vojtěcha Jarníka (Vojtěch Jarník International Mathematical Competition - VJIMC) patří mezi velmi prestižní soutěže, jejíž výsledky zohledňují firmy a univerzity u uchazečů o zaměstnání nebo doktorské studium.

Letošní ročník přilákal nejlepší studenty matematiky z desítek univerzit z Evropy, ale i Gruzie nebo Argentiny. Slavnostní zahájení se bude konat v Janáčkově konzervatoři 31. března 2017 v 8.30 a hned poté od 9 hodin vypukne čtyřhodinová soutěž na budovách Ostravské univerzity.

Po soutěži (od 16 hodin) se uskuteční odborná přednáška (otevřená také pro veřejnost) rumunského matematika a odborníka na teorii čísel, Floriana Lucu. Pro soutěžící bude připraven i společenský program, během kterého účastníci mohou navštívit různé památky a atrakce Ostravy. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen se pak bude konat v sobotu 1. 4. 2017 od 15 hodin opět v budově Janáčkovy konzervatoře.

VJ

„Soutěž začínala s počtem do 10 účastníků maximálně ze dvou českých univerzit. V loňském roce soutěžilo 154 studentů z 35 univerzit 16 států Evropy. Vidím za námi kus práce a současná dynamika soutěže celou organizaci stále žene kupředu,“ řekl docent Jan Šustek, jeden z hlavních organizátorů soutěže a člen pořádající Katedry matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

„Veškerá příprava a organizace probíhá od začátku roku, některé aktivity však probíhají celoročně. Do organizace jsou zapojeny desítky studentů OU, což pro ně představuje nové zkušenosti a o ně také bohatší životopis,“ dodává.

Další informace o soutěži, včetně její historie, seznamu nejlepších studentů nebo soutěžních příkladů, lze najít na internetové adrese vjimc.osu.cz.

Kontakt: